Home » GÜNÜN İÇİNDEN » İşçiler bölge müdürünü alıkoydu

İşçiler bölge müdürünü alıkoydu

Erzurum‘da ihalesi DSİ tarafından gerçekleştirilen Sakalıkesik Ovası Sulama İnşaatı‘nda çalışan işçiler eylem yaptı, şantiyeyi denetlemeye gelen DSİ 8. bölge müdürü Sebahattin Çapkınoğlu ile genel müdürlükten gelen üç müfettişi dört saat boyunca şantiye şefinin odasına hapsetti.

İnşaatta çalışan 250 işçinin geneli 5 aydır ücretlerini alamıyordu. İşçilerin bazılarının ise 100 bin liraya kadar varan alacağı bulunuyor.

İşçiler dün sabah saatlerinde denetleme amacıyla şantiyeye gelen genel müdürlük yetkililerinin şantiyeden çıkmasına izin vermediler. Şantiye kapısı işçiler tarafından kapatıldı ve arabadan indirilen yetkililer şantiye şefinin odasına götürüldü. Bölge müdürünün “yapabileceğimiz bir şey yok” cevabı üzerinde işçilerin öfkesi arttı ve bölge müdürünün odadan çıkmasına izin verilmedi.

İşçiler müdürü bir süre alıkoyduktan sonra odaya girerek görüşmeye başladı. Bu sırada gazetecilerin “Burada rehin mi tutuluyorsunuz? İstediğiniz an çıkabilirmisiniz?” sorusuna “evet” yanıtını veren müdüre karşın işçiler ,”Hayır çıkamaz, bırakmıyoruz, sorun çözülene kadar da bırakmayacağız” yanıtını verdi.

İşçilerin kararlı duruşlarının ardından müdür ve müfettişler, Antalya merkezli Ataç İnşaat’ın Aydın’da yaptığı bir işin hak edişinin bloke edildiğini, işçi alacaklarının ve diğer borçların tespit edilerek, bloke edilen miktarın işçilere dağıtılacağına dair söz verdi.

İşçiler bu sözün ardından müdür ve müfettişlerin şantiyeden ayrılmasına izin verdi.

2 comments

  1. 5 aydır maaşını alamayan işçilerden 100 bin tl de alacağı olan var denilmiş haberde. 100 bin tl alacağı olan bir işçinin maaşı 20 bin tl ye tekabül ediyor. O olsa olsa taşerondur.

  2. Haberde ifade sorunu olmuş, düzelttik. İşçilerin geneli ücretlerini 5 aydır alamıyorken daha uzun süredir alamayanlar da var. Özellikle iş makinası operatörleri çok daha uzun zamandır ücret alamadıklarını ve 100 bin liraya varan alacakları olduğunu ifade ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*