Home » BASINDAN » İran’da yeni bir yaşam isteği büyüyor!…

İran’da yeni bir yaşam isteği büyüyor!…

Rojhilatlı eylemcilerden çağrı: Sosyalist güçler İran’daki eylemlere öncülük etmeli

Ana Sayfa

Rojhilat ve İran’da rejime karşı halkın direnişinin büyüdüğünü söyleyen Aktivist ve Kolber Hakları savunucusu Arîs Zarî, “Bütün özgürlük talepçilerinin ve bütün sosyalistlerin öncülük etme rolünü üstlenmesi ve halkı eylem yapmaya teşvik etmesi gerekiyor” dedi.

RojNews’ten Awat Puri’nin haberine göre, İran ve Rojhilat’ta (Doğu Kürdistan) halkın yoksulluk, işsizlik, hayat pahalılığı ve İran İslam Cumhuriyeti’nin baskıcı politikalarına karşı halk 4 gündür alanlara çıkarak büyük tekpi gösteriyor.

İran’daki eylemlerin Meşhed ve Qum gibi kentlerde başlayıp, birçok yere yılması değerlentiren Aktivist ve Kolber Hakları savunucusu Arîs Zarî, Rojhlat ve İran’daki eylemlerin rejime karşı büyüyeceğini belirterek, “İran halkı kendini örgütleyebilir. Özgürlük isteyenler ve sosyalistler eylemlere öncülük edip, eylemler ortaklaştırılabilir” diye konuştu.

İran’da büyük bir zulüm, haksızlık olduğunu ve bunun en son noktaya geldiğini dile getiren Arîs Zarî şunları söyledi: “Eylemlerin başladı Meşhed Şii nasyonalistlerin merkezidir. Bu çok önemli bir mesajdır. Meşhed’teki haksızlık büyük bir noktaya geldi ve halk alanlara çıktı. Belûçîstan Xuzistan, Azarbeycan, Mazenderan, Giyan, Îsfahan, Şîraz ve Tahran sokaklarına eylemciler çıkıyor. Rojhilat’ta da büyük bir etki oluşturuyor,”

Arîs, “Bu seferki direniş halkın direnişidir. Rojhilat ve İran halkının özgürlük mücadelesini büyütme ve yeni bir yaşam isteğidir. Nasıl 1979 yılında Mihemed Reza Tebriz, Qum’da Şah’a karşı direniş başlattıysa şimdi de Tahran ve diğer kentlerde direniş başlamış durumda. Değerli halkın nasıl direndiğini görüyoruz. Çadırlarda kalan, aç olan, maaş alamayan, dışlananların nasıl alanlara çıkıp direndiğini görüyoruz. Eylemlere katılıyor, sloganlar atıyor ve haklarını istiyor” şeklinde konuştu.

Zarî, Rojhilatê Kurdistan’da devam eden protesto eylemlerine dikkat çekerek, “Kürdistan İran İslam Cumhuriyeti’nin zulmüne ‘Hayır’ demek için her zaman hazırdı. Kürdistan, şimdi de ayakta ve özgürlük çağrılarına devam ediyor. Kürdistan’ın mevcut durumu geçtiğimiz aylara göre daha da kötüledi. Kürt toplumunda işsizlik ve yoksulluk her zaman hâkim durumdaydı. Yurttaşlarımız, sınır kapılarından elde ettiği geliri de yaklaşık 3 aydır sağlayamıyor. Çünkü sınır kapılarını da kapattılar. Halk, geçimini yalnızca sınırlardan sağlayabiliyordu, onu da kestiler. Kürdistan halkı geçtiğimiz aylarda defalarca alanlara çıkarak bu durumları protesto etti. Bu yüzden de Kürt halkının şu an yapılan eylemlere katılması ve alanlara akması uzak bir ihtimal değildir” dedi.

Arîs Zarî, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “İran’da bulunan bütün siyasi ve örgütlü tarafların alanlarda olması çok iyi olurdu. Çünkü halk, kendini sadece sosyal medya üzerinden koşulları yettiğince örgütleyebiliyor. Burada tek etken, halkın mücadelenin temel ve ölçütlerini göz önünde bulundurmasıdır. Halkın kendilerine yol gösterebilecek başarılı öncü ve liderlere fırsat tanıması gerekir. Bütün özgürlük talepçilerinin ve bütün sosyalistlerin bu anlamda, öncülük etme rolünü üstlenmesi ve halkı eylem yapmaya teşvik etmesi gerekiyor. Bu güçler, sorumluluk duymalı, halka öncülük etmeli ve eylemlerin geliştirilmesi rolünü üstlenmeli. Köy ve mahallelerde meclis ve kominler kurması, halkı silahlandırması ve İran rejimine karşı harekete geçirmesi gerekiyor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*