Home » DÜNYA » İran’daki gösterilerde 2 kişi öldürüldü

İran’daki gösterilerde 2 kişi öldürüldü

Ortadoğu’da işçi sınıfı ve emekçilerin gerici rejimlere karşı başlattığı ayaklanma ve direnişler inişli çıkışlı bir seyir izleyerek devam ediyor. Tunus, Mısır, Cezayir, Bahreyn ve Yemen’de emekçiler sokaklardan çekilmiyor. Bunlara şimdi bir de İran işçi ve emekçilerinin gösterileri eklendi…
İran’da reformcu muhalifler olarak bilinen Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi’nin Mısır’daki ayaklanmaya destek gösterileri için yaptıkları izin başvurusu iktidarın engeliyle karşılaştı ve her iki “muhalif” ev hapsine alındılar. Bunun üzerine on binlerce işçi-emekçi yasaları hiçe sayarak başta başkent Tahran olma üzere İsfahan, Meşhed ve Şiraz kentlerinde sokaklara çıktı. “Diktatörlere Ölüm” sloganları atarak yürüyüşe geçen emekçilere polis, gaz bombası, tazyikli su ve copla saldırdı. İran kolluk güçlerinin göstericilere vahşice saldırması sonucu iki göstericinin yaşamını yitirdiği çok sayıda yaralı ve gözaltı olduğu yönünde haberler basına yansıdı. Ayrıca gösterilerin ve çatışmaların sabah beşlere kadar sürdüğü söyleniyor.
İktidar yanlıları Meclis kürsüsünde “muhalif liderler” Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi’nin idam edilmesi yönünde sloganlar atıyorlar. Bu görüntüler İran resmi haber ajansı tarafından basına yansıtıldı.
Mısır’daki halk ayaklanmasını yeni bir ‘İslam devrimin’, “İslami uyanışın”, başlangıcı olduğu yönünde açıklamalar yaparak destekleyen İran devleti, kendi ülkesinde işçi ve emekçilerin ekonomik, demokratik hak arayışlarına en küçük bir tahammül göstermiyor. Dinsel gericililikle kitleleri uyuşturan ve kapitalist egemenlik ilişkilerinin içerimine alan İran rejimi, varlığının sür git devam edeceğini sanıyor. Fakat onlarda yanıldıklarını anlayacaklardır.
ABD ve AB emperyalistleri, göstericileri destekleyen açıklamalarda bulunarak İran devlet güçlerinin sert müdahalesini kınayan mesajlar yayınladılar. Tunus’taki halk ayaklanmasını bastırmak için asker göndermeyi teklif eden Fransa bakın İran’daki muhalefete nasıl destek veriyor: “Fransa, protestoculara karşı uygulanan şiddeti sert bir şekilde kınamakta ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etmektedir”. Bu iki yüzlülük emperyalist kapitalizmin karekteridir. Ortadoğu’daki bütün gerici diktatörlüklerin on yıllardır destekçisi ve kollayıcısı olanlar, İran’daki gericiliğin değişmesini değil ama kendilerine daha iyi uyum gösteren bağımlı bir İran burjuvazisi istemelerinden ileri geliyor. Yoksa işçi ve emekçilerin nasıl bir zulüm yaşadıkları onların umurunda değil. Emperyalistler, işçi sınıfı ve emekçilerin bırakalım eylemlerini desteklemek sokağa dahi çıkmalarını istemezler. Nedir ki gelişmeler Mısır ve Tunus’ta olduğu gibi emperyalist kapitalistlerin kontrolünden çıktığı anda demokrasi ve özgürlük yalanına sarılırlar, tabi kontrolü ele geçirene kadar. Sonrası bilindik bir oyundur ve biz her gün bu oyunu dünyanın her tarafında yaşıyoruz. Daha fazla sömürü, daha fazla kar!..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*