Home » GÜNÜN İÇİNDEN » İlbeyli (Beyteks) fabrikası işçileri eylem yaptı

İlbeyli (Beyteks) fabrikası işçileri eylem yaptı

Adana’nın Ceyhan ilçesinde İlbeyli (Beyteks) iplik fabrikası işçileri, çalışma şartlarının ağırlaşması ve patronun işten atma tehditleri karşısında pamuk tırlarının fabrikaya girişini kesti. Son dönemde fabrika elektriğinin kesilmesi, patronun başka şirketlerle anlaşarak hissesinin çoğunu devretmek istemesi ve fabrikada bulunan pamuk balyalarını kaçırmaya çalışması işçilerin öfkesini büyüttü. Patron (Hasan Ağa) işçilerin öfkesini yumuşatmak için geçiştirici laflar ederken eylemi sonlandırmaya çalışmak için “İzni gelenleri izine çıkarılmasını istedim, sorunu kısa sürede çözeceğiz.” dedi.

Daha sonra işçiler eylemi sonlandırdılar.

İşçi Meclisi olarak daha önce Beyteks fabrikas işçileriyle yaptığımız röportajda Beyteks işçilerinin nasıl kölece çalışma koşulları altında çalıştığını kendi anlatımlarıyla aktarmıştık.

Şimdiyse durumların çok daha kötü gerileyerek işçilerin yemek molalarının 10 dk’ya kadar düştüğü söyleniyor. İşçiler son dönemde maaşların geç yatırıldığını; iş bölümünün olmayarak, iş yüklerinin de ağırlaştığını söylüyorlar. Ceyhan’da artan işsizlikten faydalanan İlbeyli fabrikası, bir dönem ağır çalışma koşullarına soktuğu işçileri “eğitim” adı altında ücretsiz çalıştırıyordu. Gıda, su kirliliği sorunlarından ziyade; işçi sağlığı ve güvenliğinin sıfır olduğu fabrikada daha önce “iş kazaları” olmuştu.

İlbeyli işçilerinin fabrika önündeki eylemi  patronun aldatıcı laflarına kanmadan fabrika ekipman ve mal güvenliğinin sağlanması için fiili işçi denetimi ve gözetimi şeklinde genişleyerek devam etmesi gerekiyor. İleriki dönemlerde işten atmaların gerçekleşmesi, çalışma koşullarının ağırlaşması ve ücretlerin geciktirilmesi veya hiç ödenmemesi gibi durumlara yol açacağa benziyor.

Daha önceki yazılarımıza ve işçilerin gelen yorumlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

İlbeyli (Beyteks) işçileri anlatıyor : http://devrimciproletarya.net/ilbeyli-iscileri-anlatiyor/

Beyteks (İlbeyli) Tekstil işçilerine dokunan bin ah işitiyor: http://devrimciproletarya.net/beyteks-ilbeyli-tekstil-fabrikasi-iscilerine-dokunan-bin-ah-isitiyor/

One comment

  1. ben 6 yıl calıştım beyteksde alaveryle cıkardılar tambi köle kampı tazminatımı vermediler mahkemeye baş vurdum yalancı şahitler getirdiler mahkemeyi kaybettim onları allaha havale ediyorum daha beter olsunlar yemekdesen yemek deyil tuvaletler desen pislik istiraat odaları rezalet tanıtım filmlerinde onları niye göstermiyosunuz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*