Home » GÜNDEM » İHD hasta tutsaklar için Sincan Cezaevi önündeydi

İHD hasta tutsaklar için Sincan Cezaevi önündeydi

İnsan Hakları Derneği “hasta tutsaklara özgürlük” talebiyle Ankara’ya yürüyüşler gerçekleştiriyor. 27 Haziran Cuma günü Ankara’da Adalet Bakanlığı önünde son bulacak program çerçevesinde bugün de Sincan F Tipi Hapishanesi önünde bir eylem gerçekleştirildi.

Dün yola çıkan İHD İstanbul şubesi 2 gün içerisinde sırayla Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi, Metris Cezaevi, Ümraniye Cezaevi, Gebze Kapalı Kadın Cezaevi ve Kandıra F Tipi Cezaevi’ne uğrayarak Ankara’ya geldi. İstanbul ve Ankara İHD şubelerinin buluşmasıyla saat 19:00’da Sincan Cezaevi önüne bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşte Kürtçe ve Türkçe olarak “içerde, dışarda hücreleri parçala” sloganlarının yanında “hasta tutsaklara özgürlük”, “tecrit öldürür, dayanışma yaşatır” ve “yaşasın devrimci dayanışma” sloganları yükseldi. Hasta tutsaklarının isimlerinin yazılı olduğu pankartlar ve resimleri taşınırken slogan sesleri cezaevi içine kadar duyuruldu.

Cezaevi önüne gelindikten sonra burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. İHD’nin hasta tutsakların mücadelesinin peşinde olduğu vurgulandıktan sonra yaşama hakkının gaspına karşı sessiz kalınmayacağı söylendi. Basın açıklaması metninin bir kısmı ise şöyle:

“Türkiye, hapishanaler konusunda karanlık bir geçmişe sahiptir ve her geçen gün bu karanlık daha da artmaktadır. Cezaevlerinde neredeyse dünü aratacak inanılmaz insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır.

Yarın  daha iyi olabilir umudumuz ise bugünkü uygulamalar nedeniyle hızla tükenmektedir.

İHD Cezaevleri Komisyonu’nun Meclise, Adalet Bakanlığı’na sunacağı raporda, hapishanelerinde tespit ettiğimiz 232’si ağır durumda 631 hasta mahpus vardır. Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 2010 yılında 252, 2011 yılında 268, 2012 yılında 260 mahpus hapishanelerde yaşamını yitirdi. Yani, Türkiye hapishanelerinden her hafta beş tabut çıkmaktadır.

F tipi hapishanelerindeki tecride dayalı koşullar tutuklu ve hükümlülerin ruh ve beden bütünlüklerini tehdit etmektedir.”

Daha sonra İHD’nin hasta tutsaklar konusundaki yasal düzenleme ve konunun insani boyutuyla ilgili talepleri sıralandıktan sonra açıklama “merhamet değil, vicdan değil, insaf değil, lütuf değil, yaşam hakkını istiyoruz” sözleriyle son buldu.

Eylem bitirilirken bu hafta içinde düzenlenecek programa ve hasta tutsakların mücadelesine destek vermeye çağrıda bulunuldu. Bu kapsamda 25 Haziran Çarşamba günü saat 18:00’de Yüksel Caddesi’nde yapılacak oturma eylemine destek çağrısı yapıldı.

Eyleme İHD üyeleri ve hasta tutsakların yakınlarının yanı sıra birçok kişi ve kurum da destek verdi.

 

sincan

 

sincan2

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*