Home » GÜNDEM » İHD Ankara Şubeden Baskılara Yönelik Açıklama

İHD Ankara Şubeden Baskılara Yönelik Açıklama

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, bugün insan hakları savunucularına yönelik gözaltı ve tutuklamalar hakkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın metnini paylaşıyoruz:

“Basına ve Kamuoyuna

Siyasi iktidar, muhalif her kesime müdahale etme aracına dönüştürdüğü OHAL sürecini 6. kez uzattı. Bu süreç gözaltılar, tutuklamalar, dernek kapatmaları, ihraçlar, baskılarla tam bir insan öğütme makinesine dönüştü.

Hukuksuz ve keyfi olarak tutuklananlar arasında insan hakları derneği yöneticileri, üyeleri ve insan hakları savunucuları da yer alıyor. Çok sayıda yöneticimiz ve üyemiz gözaltına alınıp bırakıldı, hedef gösterildi, haklarında dava açıldı.

İHD Eş Genel Başkanı Av. Eren Keskin hakkında açılmış 144 dava bulunmaktadır. Yargıtay’da bekleyen bir davası var. Kesinleşmiş 6 davada 200.000 para cezası bulunmaktadır. Ayrıca yargılandığı dava da müebbet hapis talebi ile yargılanmaktadır.

Mersin İHD Şube Başkanı gözaltına alınarak tutuklandı ve 5 ay tutuklu kaldıktan sonra 18 Mayıs 2017’de tahliye edildi. Mardin Şube Başkanı Erdal Kuzu ve yöneticileri 18 gün gözaltında kalarak tutuklandı. Şırnak Şube yöneticileri hakkında soruşturma açıldı. Cizre Temsilcisi gözaltına alınarak darp edildi. Erzurum Şube Başkanı Medeni Aygül 07.02.2017’de sabah saatlerinde evi aranarak gözaltın alındı ve aranarak gözaltına alınmış ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. İskenderun Şube Başkanı Coşkun Selçuk 18.01.2017 tarihinde gözaltına alınmış ve 30.01.2017 tarihinde serbest bırakılmıştır. 15 Mart 2017’de Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ev baskınları ile gözaltına alınış ve çıkarıldığı ilk mahkemece serbest bırakılmıştır. Siirt Şube yöneticileri hakkında gözaltı işlemleri uygulanmıştır. Van Şube Başkanı Murat Melet 10 Mart 2017’de Van Havaalanında gözaltına alınmış ve savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakılmıştır.

Büyükada’da İnsan hakları savunucularının korunmasına yönelik yapılan eğitim toplantısı basılarak, 10 insan hakları savunucusu önce gözaltına alındı, sonra tutuklandı. Türkiye’nin de imzacı olduğu “İnsan hakları savunucularının korunmasına yönelik bildirge” çerçevesinde yapılan toplantı, kamuoyuna gizli bir toplantı olarak lanse edildi.

İHD MYK üyesi Ali Rıza Yurtsever Ankara’daki evinden 19 Temmuz 2017’de gözaltına alındı, bir gün sonra Diyarbakır’a götürülerek tutuklandı. 23 Ekim 2017’de tahliye edildi. İHD Tunceli Şube yöneticisi Özgür Ateş, evine yapılan baskınla gözaltına alınarak tutuklandı.

Şube yöneticimiz Hüsamettin Özdem, evine yapılan baskınla gözaltına alınarak tutuklandı ve mahkemesinin görüleceği il dışına sürgün edildi.

Şubemiz Cezaevi Komisyonu üyesi Havva Özcan, yeni tahliye edilmiş olmasına rağmen, hukuksuz bir keyfilikle yeniden tutuklandı.

İnsan hakları savunucularının, gazetecilerin, muhaliflerin, her kesimden insanların yasal ve meşru sınırlar içinde yaptıkları her türlü faaliyet, eylem ve etkinlikler “terör” suçlamasıyla kesilmek, susturulmak istenmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5 ve ifade özgürlüğüyle ilgili 10. Maddeleri açıkça ihlal edilmektedir. Venedik Komisyonu, Türk Ceza Kanunu ile ilgili yıllar önce “Tehlikeli belirsizlik” tanımlaması yaparak, iktidarı ele geçirenin ceza kanunu ile istediği oyunu oynama imkanına sahip olduğunu belirtmiştir. Gece vakti ya da sabaha karşı evleri bastıran savcıların, kontrolsüz bir saldırı ve sindirme hali alan tutuklama kararlarını veren mahkemelerin gerekçeleri, mantıklı, tutarlı ve inandırıcı kanıtlardan ve izahtan yoksundur. Masumiyet karinesinin temel, bir cezalandırma şekli olan tutuklamanın ise en son başvurulacak bir tedbir olduğu düşünülünce, mahkemeler tutuklama kararı için mantıklı ve yeterli gerekçeyi göstermek zorundadır.

İnsan haklarının ve anıtının tutuklu olduğu bir ülkede demokrasiden ve hukuktan söz edilemez. Siyasi iktidara, İnsan Hakları Savunucularının Korunmasına Yönelik Bildirgesinde Türkiye’nin de imzacı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. İnsan hakları savunucuları tüm dünyada hak ihlalleri karşısında önemli bir güvence oluşturur. İnsanca bir yaşam için insan haklarını savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha beyan ediyor, tutuklu bulunan yöneticilerimizin, üyelerimizin, arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*