Home » MANŞET » HDP listesi netleşti…

HDP listesi netleşti…

HDP’nin milletvekili adayları listesi büyük ölçüde netleşti.

Liste’de Demokratik Toplum Kongresi başkanlık divanı üyesi 11 kişi Diyarbakır’dan aday gösterildi, DTK’nın mevcut ve tutuklu eşbaşkanlarının Ağrı ve Hakkari’den adaya gösterildi. En dikkat çeken Diyarbakır adayı ise Sur’daki katliam ve sıkıyönetim sırasında 2 ay boyunca evinde mahsur kalan ve çıktıktan sonra tutuklanan Remziye Tosun.

Ahmet Şık (İstanbul), Barış Atay (Hatay), Veli Saçılık (Ankara), Ferhat Tunç (Aydın), Erol Katırcıoğlu (İstanbul) gibi solda son popülerleşmiş isimlerin yanısıra ve ESP, SDP, Devrimci Parti, Halkevleri, SYKP, Sosyalist Meclisler Federasyonu (eski ismiyle Demokratik Halklar Federasyonu), TİP, ÖSP yöneticilerinden adaylar gösterildi.

Figen Yüksekdağ gibi hapishanede olup cezası kesinleşen ve Osman Baydemir gibi siyaseten yasaklı isimler ise aday gösterilmedi.

Demirtaş’ı ve HDP’yi destekleyeceğini açıklayan EMEP’ten ise aday bulunmuyor.

HDP listesinde, engellileri, mağdur yakınlarını, hapistekileri, KHK’lıları, Alevileri, Ermenileri, Suryanileri ve İslamı temsilen de adaylar buluyor. Listede kadın-erkek dengesine dikkat gösterilmiş görünürken, lgbti aday ise gösterilmedi. İşçi aday, iş cinayetine uğramış bir işçi yakını veya işçi direnişlerinden çıkmış bir aday ise yine bulunmuyor.

HDP’nin daha önceki en tartışmalı isimleri arasında yer alan Sırrı Süreyya Önder, Dengir Mir Mehmet Fırat, Celal Doğan ve Leyla Zana’nın adaylık başvurusu yapmadığı, Altan Tan’ın ise Saadet Partisi’nden aday olacağı konuşuluyor. Aday olmak istemeyen Filiz Kerestecioğlu’nun ikna edilmiş görünürken, daha önce adaylar arasında yer alacağı söylenen hapisteki Onur Hamzaoğlu da listede yer almıyor.

HDP’de genel kongresinde yeniden eşbaşkan olması engellenen hapisteki Demirtaş’ın başkan adaylığıyla yeniden öne çıkarılması, partinin büyüyen iç sorunları, siyasal ve örgütsel zaaflarını örtmek için adeta zorunlu hale gelmişti. Diyarbakır ve Kürdistan’da daha ziyade DTK’ya, Türkiye’de ise solun son dönemde öne çıkan popüler isimleri ile popülist hareketleriyle genişletilmeye çalışılan aday bileşimi ise, şu etkenlerin izlerini taşıyor görünüyor: 1- HDP’nin CHP-İYİP-Saadet Partisi ittifakından dışlanmış olması, 2- Kürt hareketindeki son dönemki ciddi iç sarsıntı ve tartışmaların kısmi basıncı, 3- CHP tabanının da tepkili kesimlerinden oy alarak, barajı aşma hedefi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*