Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Hasta tutsak Mete Diş tahliye edildi

Hasta tutsak Mete Diş tahliye edildi

İki buçuk yıldır Kocaeli F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan kanser hastası Mete Diş tahliye edildi.

Yaklaşık 2,5 yıldır üç kişilik hücrede tutulan Diş’e 25 Şubat’ta Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde testis kanseri teşhisi konuldu. 5 Mart’ta Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kemoterapi tedavisine başlandı.

Diş, Kocaeli Cezaevi uzak olduğundan, Maltepe Cezaevi’ne sevk edildi. Ancak burada tek kişilik hücreye kondu.

Mete Diş, avukatı Evrim Deniz Karatana’ya yazdığı 8 Nisan tarihli mektubunda, kemoterapinin yan etkilerinin çok şiddetli olduğunu, gece de devam eden kusma ve bulantı yaşadığını, tek başına hayatını idame ettiremediğini anlatmıştı.

Avukatı Evrim Deniz Karatana, tek kişilik hücrede sağlıksız koşullarda kalmak zorunda kalan Diş’in günde sadece bir saat havalandırmaya çıkarıldığını, kemoterapi sonrası bulantı ve baygınlık gibi yan etkilerin tedavi edilemediğini açıkladı. Diş tekrar Kocaeli Cezaevi’ne gitmek için talepte bulundu.

19 Mart’ta görülen son duruşmada avukatları tahliye istedi. Mahkeme heyeti de Adli Tıp Kurumu’nun Diş’in hapishane koşullarında kalıp kalamayacağına ilişkin rapor düzenlemesini istedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı imzalı raporda da “Diş’in tutukluluğunun devamının ölümüne neden olabileceği belirtildi.

İHD’nin yayınladığı hasta tutsaklar raporuna göre halen cezaevlerinde 400’ün üzerinde hasta tutsak tedavi ve tahliye edilmeyi bekliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*