Home » GENÇLİK » Harranlı işçi öğrenciler: Yaşasın metal işçisinin direnişi…

Harranlı işçi öğrenciler: Yaşasın metal işçisinin direnişi…

Olmaz dediler, yenildi dediler, varsa yoksa “kimlik” varsa yoksa “ezilenler” dediler. ”İşçi sınıfının çağı geride kaldı” dediler. Bugün yanılanlar yarının kaybedenleri olacaklar. Onlar nederlerse desinler biz işçi öğrenciler geleceğin ne sandıkta ne ezilencilikte olmadığını biliyoruz. Geleceğimiz sınıf kavgasında, sınıfın ellerindedir. Aylardır Bursa’da gericilikle kodlanmış bir kentte, Türk Metal çetesinin şoven zehiriyle yıllardır zehirlenmiş metal işçileri tabiri caizse kabuklarını değiştiriyor ve sınıf bilincini kazanıyorlar. Hemde bu çeteyi üzerlerinden ata ata, patronlara anladıkları dilden cevap vere vere…

Aylardır taban insiyatifine dayalı, kolektif bir iradeyle geleceklerini teslim ettikleri bu satılmış 12 Eylül artığı sendikal anlayışa karşı öfkelerini örgütlüyorlar. İşçi sınıfı kendi kolektif bilinciyle işçi kurullarını ve meclislerini kuruyor.

Bosch işçisinin Türk Metal’in MESS ile imzaladığı satış sözleşmesini delen tutumu bardağı taşıran son damla olmuştur. İşçi sınıfı kendi geleceği hakkında kendi kolektif bilinciyle söz söylemek için Türk Metal çetesini tarih sahnesinden silmeye soyunmuş ve bunu başarmıştır.

Türk Metal çetesinin varlığına yönelen bu sınıf öfkesi en çok patronları korkutmuştur.
Güvendikleri bir kale metal işçileri tarafından yıkılan burjuvazi şaşkına dönmüştür. Şimdi metal işçisi kendiliğindencilik sınırlarını aşan bir bilinçle onbinler olarak sektörün en büyük fabrikalarında kavgayı büyütüyor ve geleceğe ışık tutuyor. Metal işçisinin kaybedecek hiç birşeyi yok bir işçinin dediği gibi Yaşamımız için hiç birşey kalmayıncaya kadar çalışırsak, 1600 tl geçiyor elimize” ekonomik krizi perdeleyenler işçi sınıfının yaşamında bu perdenin çoktan rayından çıktığını unutuyor.

Birileri seçim meydanlarında asgari ücreti şu seviyeye çıkaracağız diyor. Birisi asgari ücrete zam sınıfa ihanettir diyor. Metal işçisi asıl asgari ücreti insanca yaşayacak bir noktaya çekecek olanın sınıf kavgası olduğunu şimdi bizlere kanıtlıyor.

Metal işçisi sadece kendi geleceği için dövüşmüyor. İşçi öğrencilerin bizlerin geleceği içinde dövüşüyor. Bugün meslek liselerinde okuyan, üniversitelerde başta mühendislik fakültelerinde olmak üzere yüzbinlerce işçi öğrencinin geleceği’de bu direnişin zaferine bağlı. Metal işçisi kazanırsa tüm işçi sınıfı kazanacaktır. Birkez daha sınıf isterse neleri yapabileceğini bize gösterecek ve sınıf kaçkınlarına en güzel cevabı verecektir.

Öyeleyse bu sesi, bu soluğu meslek liselerine ve üniversitelere taşıma zamanı. Kendi kavgamızda kendi safımızda olma zamanı. Bugün meslek lisleri ve üniversitelerde bizleri ucuz iş gücü olarak görenler metal işçisinin isyan ettiği bu ücretli kölelik düzenini yaratanlardır.

Bugün staj, ödev, proje sömürüsüyle, kampüslerdeki argelerdeki atölyelerde bedava kullandıkları emeğimizi sömürünlerle, metal işçisinin geleceğini çalanlar aynı kapitalist düzenin sahipleridirler. Bugün kazanılacak bir zafer sadece metal işçisinin kendisini değil kolektif bir şekilde bütün sınıfın kazanımı olarak yazılacaktır. Metal işçisi ile düşmanımız ortaktır. Bu köhnemiş eskimiş kapitalist düzen.

Metal işçisinin bu direnişinin aslında bizimde direnişimiz olduğunu görmeliyiz. Metal işçisinin kavgası aslında bizimde kavgamızdır. Bugünden başlıyoruz yarını sınıfsızlaştırmaya diyerek, metal işçisinin bu kavgası bizimde ortak kavgamızdır deme zamanıdır. Geleceğimizi çalanlar, bize kölece çalışmak dışında zaman vermeyenler. Yaşam alanımızı ev ile iş arasına hapsedenlere karşı, birlikte mücadele ederek zamanı, mekanı ve yaşamı özgürleştirme zamanıdır..

Biliyoruz ya sınıf kavgası için dövüşeceğiz yada çürüyeceğiz. Metal içisi bugün bize öğretiyor. Nasıl bir örgütte ihtiyacımız olduğunu bu direnişle bize gösteriyor.

Metal işçileri taban insiyatifine dayalı. Çetesiyle, bürokratiyla her renkten kokuşmuş sendikal anlayışa karşı gelişkin bir maya, yeni bir sendikal anlayış yaratıyor.

İşçi öğrencilerde bugün kendi örgütlülüklerini bu anlayışla kurmak tabana dayalı kolektif bir işçi öğrenci örgütü yaratmak zorundadırlar. Tarih ve sınıf savaşı bunu gerektiriyor.

İşçi sınıfı şimdi bunun bilinciyle mücadeleyi yükseltiyor.

Metal işçisinin bu görkemli direnişine karşın yaşanacak bir saldırı ya karşıda işçi öğrenciler olarak hazırlıklı olmalıyız.

Bu saldırının önüne geçmek için bugünden eylemli bir dayanışmayı örmek ve saldırı olursada metal işçileri ile aynı anda kapitalizmin bu saldırısına cevap vermeliyiz.

Kampüslerimizde rektör, polis ve ÖGB kıskacını yaratanlar bugün Bursa’da vali, MESS ve polis kıskacını işçi sınıfına karşı kullanmaya çalışıyorlar.

Ama işçi sınıfı yorulmuyor, geri adım atmıyor ve uzlaşmıyor. Ya kazanacağız, ya öleceğiz diyor.

Harranlı işçi öğrenciler olarak metal işçisinin kavgasını selamlıyor, kavgaları kavgamızdır, geleceği birlikte yaratacağız diyoruz.

Ölmek var dönmek yok yaşasın sınıf dayanışması.

Yaşasın metal işçisinin direnişi…

Sınıfsız

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*