Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Hakkari’de meydana gelen patlamaya ilişkin açıklama yapıldı

Hakkari’de meydana gelen patlamaya ilişkin açıklama yapıldı

Hakkari’de bir minüsün geçişi esnasında meydana gelen patlamada 10 kişi öldü.

Hakkari Durankaya Beldesi ile Geçitli köyü arasındaki karayolunda bir minübüsün geçişi sırasında meydana gelen patlamada şimdiye kadar 10 kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralıların olduğu öğrenildi. Patlamanın meydana gelmesiyle beraber bir çok kişi patlamanın olduğu alana akın etti. Burada askeriye ait olduğu öğrenilen ve içerisinde mayın olan iki çanta bulundu.

Haberin hızlı bir şekilde yayılması ve gündeme oturması ile birlikte PKK’nin 20 Eylül’e kadar eteşkes ilan ettiği bugünlerde suç PKK’nin üzerine atılıyor. Fakat bunu kanıtlayan hiçbir delil yok.

Patlama sonrasında KCK yaptığı açıklamada referandumda yüzde 99 katılımın gerçekleştiği bir yer de yapılan patlamanın kontra eylem olduğunu vurguladı;

KCK: Hakkari’deki saldırı bir kontra eylemdir

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, Hakkari’de bugün 10 kişinin ölümüne yolan açan bombalı saldırı ile hiçbir ilgilerinin olmadığını açıkladı. KCK, “Bu saldırı bir kontra eylemidir” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı (KCK), Hakkari’de sivil bir minibüsüsün geçişi sırasında meydana gelen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırı ile hiçbir ilgilerinin olmadığını bildirdi.

BU BİR KONTRA EYLEMİDİR

KCK’nin açıklaması şöyle: “Hareketimizin 13 Ağustos’tan 20 Eylül’e kadar ilan ettiği eylemsizlik süreci halen devam etmektedir. Ciddi yeni bir durum gelişmezse bu kararımız kesinlikle 20 Eylül’e kadar geçerli olacaktır. Hakkari’de halk savunma güçlerimizden 9 gerillanın şehit düşmesine karşılık HPG güçleri kontrollü askeri eylem gerçekleştirerek misilleme hakkını kullanmış oldu. Bu misilleme eyleminin dışında HPG güçleri tarafından 20 Eylül’e kadar herhangi bir eylem yapılmayacaktır.

Hakkari’de bugün Peyanis beldesi civarında sivil bir araçta patlatılan mayınla güçlerimizin kesinlikle hiçbir alakası yoktur. Bu saldırı bir kontra eylemidir. Yurtsever kahraman Hakkari halkımızın referandumda sandıklara gitmeyip yüksek bir katılımla boykot kararını uygulamıştır. Hakkarili halkımız, bu tavrıyla özgürlük iradesinin tanınmasını ve özgürlük mücadelesinden yana olduğunu göstermiştir. Yüzde yedilik katılım oranında devlet memurları olduğu dikkate alınırsa korucu olanlar dahil herkesin yurtseverlikten yana tavır aldığı açık ortadadır. Özellikle Peyanis beldesinde yüzde 99 oranında boykota katılım olmuş, sadece 5 kişi sandığa gitmiştir. Bu nedenle bu saldırı Peyanis’teki yurtsever halkımızın boykot tutumuna karşı bir cevap niteliğinde verilmiştir. Peyanis beldesi ve tüm Sılahiye bölgesindeki halkımız, özgürlük mücadelesine hiçbir zarar vermemiş, yurtseverlik çizgisinde tutum sahibi olan insanlarımızdır. Peyanis’ta sivil araca yapılan bu kontra saldırısı, Kürt halkının yurtsever özgürlükçü, demokratik iradesine karşı yapılmış bir saldırıdır. Türk Devletine bağlı bu kontravari örgütlerin halkımıza yönelik gerçekleştirdiği bu alçakça saldırı, halkın özgürlük iradesini ve tutumunu cezalandırma, hesap sorma ve sindirme girişimidir.”

BAŞBAKAN HAKKARİ’Yİ HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Özellikle referandum sonuçlarının açıklanmasından sonra Devletin Hakkari bölgesindeki halka yönelik tutumlarının köklü bir değişime uğradığına dikkat çeken KCK şöyle devam etti: “Devletin, özellikle referandum sonuçlarının açıklanmasından sonra tüm Hakkari bölgesindeki halkımıza karşı tutumlarında köklü bir değişiklik olmuştur. Bunda özellikle Başbakanın referandum günü şehir ismi vererek Hakkari’yi hedef göstermesi gözden kaçırılmamalıdır. Nitekim dün Şemdinli’de gece boyu halkın oturduğu mahallenin silahlarla taranması, Şemdinli Belediye Başkanı’nın evinin doğrudan hedeflenerek silahlı saldırı yapılması ve en ağır bir biçimde hakaret içeren sözlerin sarf edilmesi bölgenin mülkiye amiri olan kaymakamın ağza alınamayacak kadar ağır küfürlerle Belediye Başkanına hakaret etmesi devletin tutumunu açıkça ortaya koymaktadır.”

AKP HÜKÜMETİNİ UYARIYORUZ, HAKKARİ HALKI YALNIZ DEĞİL

Açıklamada şunlar dile getirildi: “Şemdinli’deki halkımıza bu pervasız yönelim basına yansıtılmasına rağmen hükümetin hiçbir tepki vermemesi ve bugün Hakkari’de gerçekleşen katliamın Türk Devleti’nin Hakkari’ye dönük bir sindirme politikası olduğunu göstermektedir. Biz burada başta Başbakan olmak üzere tüm AKP hükümetini ve Türk devletini uyarıyoruz. Halkımıza bu uygulama yapılmamalıdır ve Hakkari halkı yalnız değildir. Hakkari’de yapılmış bu saldırı tüm Kürdistan halkına yapılmış bir saldırıdır ve bu uygulamalara son verilmelidir.

Bu olayda yaşamını yitiren insanlarımızın ailelerine ve tüm Kürt halkına başsağlığı diliyor, bu vahim olayda yaşamını yitiren insanlarımızı barış ve demokrasi şehidi olarak mücadelemizde yaşatacağımızı belirtiyoruz

Anlaşılıyor ki, bazı derin güçler başta Hakkari olmak üzere Kürdistan’ın çeşitli yerlerinde kontra saldırılarını yapacaklardır. Bu tür kontra saldırılarını hareketimize yükleyecekleri ve süreci sabote etmek istedikleri açıktır. Aslında 2005 Kasım’ında Şemdinli’de Umut kitabevine yapılan cinayet saldırısının arkasındaki gerçekler açığa çıkarılmış olsaydı bu olayda yapılmazdı. Belli ki, yörede çöreklenmiş derin güçlere bağlı organizasyon etkili bir biçimde devreye girmiştir. Buna karşı duyarlı davranılması yapılan kara propagandaları boşa çıkaracak şekilde gerçeklerin açığa çıkarılması için çaba gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle bu konuda Türk basınını vicdanlı davranmaya ve gerçekleri bu denli çarpıtmamaya çağırıyoruz. Barıştan ve demokrasiden yana olan tüm güçleri, özel savaşın bu kirli savaş uygulamalarına karşı durmaya ve gerçekleri açığa çıkarmak için çaba göstermeye çağırıyoruz.”

ANF NEWS AGENCY

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*