Home » BASINDAN » Hak savunucusu avukatlara hapis cezası

Hak savunucusu avukatlara hapis cezası

Örgüt üyeliğiyle suçlanan dördü avukat, beş insan hakları savunucusuna hapis cezası verildi. Ankara 11 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanıkların beraat talebi reddedildi. Dava sonucunu ‘üzücü’ olarak değerlendiren İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Bu saatten sonra hukukun güvenilirliği yoktur” dedi.

Davanın son duruşmasına sanık avukatlar Filiz Kalaycı, Murat Vargün, Halil İbrahim Vargün, Hasan Anlar, sanık Nedim Taş ve sanıkların avukatları katıldı. Sanıklardan Av. Hasan Anlar, kendisi hakkında hukuksuzca 36 kez dinleme kararı verildiğini, itiraz etmesine rağmen hard diskine el konulduğunu söyledi. İnsan hakları aktivistleri olmaları sebebiyle katıldıkları eylemlerin önlerine suç delili olarak konulduğunun altını çizen Anlar, “Adaleti mahkemenizden istedik, mahkemenizdeki insanlardan istemedik” dedi.

Sanık Av. Halil İbrahim Vargün ise adaletin bir gün herkese lazım olacağını, hakim, savcı ve polis de dahil olmak üzere herkesin bir gün adalet arayabileceğini hatırlattı. Vargün, “Adalet arayışlarında biz avukatları yanlarında bulacaklardır” dedi. Sanıklar beraat talep ederek, adalet istedi.

Mahkeme, sanıkların beraat talebini reddederek, sanık Nedim Taş’a 10 yıl 6 ay, sanık avukat Filiz Kalaycı’ya 7 yıl 6 altı ay, sanık avukatlar Hasan Anlar, Halil İbrahim Vargün ve Murat Vargün hakkında ayrı, ayrı 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi.

Davanın sonucunu değerlendiren İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan yargılanan arkadaşlarının avukat ve insan hakları savunucu olduğunu, ancak örgüt üyeliğinden ceza verildiğini söyledi. Türkdoğan, mahkemenin aslında arkadaşlarına avukatlık yaptıkları ve insan haklarını savundukları için ceza verdiğini belirtti. Türkdoğan siyasi iktidarın baskıyı her alanda sürdürdüğünü ifade etti, “Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) hukuksuzca basılması ve verilen cezalar bunun göstergesidir” dedi.

İHD Ankara Şube Başkanı Halil İbrahim Vargün “Arkadaşlarımızın yargılanmasının asıl sebebi Kürt vatandaşların davalarında savunma yapmalarıdır” dedi. İHD MYK Üyesi Hasan Anlar ise dava süreci başlamadan önce kararın belli olduğunu, gazetecilerin, avukatların, siyasilerin ve öğrencilerin suçsuz yere tutuklandığını ifade etti. Anlar, “Hukuku bu şekilde uygulayan iktidara adalet lazım” dedi. ÇHD Genel Sekreteri Hüseyin Aslan da “Adalet sarayı, adalet tesis etmiyor ve şiddet üretiyor” dedi.

EVRENSEL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*