Home » GENÇLİK » Hacettepe Üniversitesi’nde işçi katliamıyla ilgili bildiri dağıttık

Hacettepe Üniversitesi’nde işçi katliamıyla ilgili bildiri dağıttık

Dün Esenyurtta 11 işçinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili bugün Hacettepe Üniversitesi Devrimci Proletarya olarak bildiri dağıtımı gerçekleştirdik. Bildiri dağıtımı yemekhane, Beycafe ve Edebiyat Fakültesi önünde gerçekleştirdik. Olayı bildirimizden öğrenen bir çok öğrenci, işçi katliamına tepki gösterdi. Esenyurt’taki işçi katliamına ve artan iş cinayetlerine ilişkin okulda stand açmak ve bir şeyler yapmaya dönük öneri ve istemler bizzat öğrencilerden geldi.

İş katliamlarına karşı emeğin korunması mücadelesini, işyerlerinde, işçi emekçi havzalarında, okullarda genişletmeli, kitleselleştirmeliyiz.


Hayatın Sırrı: Bir Çadırda Kömür Olmuş 11 İşçi

Her gün iki üç öğün, yere serip üzerinde yemeklerini yedikleri gazeteler tam sayfa konut ilanlarıyla dolu. Bazen fark bile etmiyorlar kendi yaptıkları inşaatın reklamını kıvırıp kaldırdıklarını.

Her gece, ıslak beton duvarların arasında yahut çadırlarda nemli battaniyelere sarılarak uyuyorlar. Her sabah donmanın tekinsiz eşiğinde uyanıyorlar.

Her gece donarak uyuyanlar, bu gece yanarak öldüler…
Bir talihsiz azınlığın kader kitabındaki en acı sayfa sanmasın kimse bunu.

Hayatın sırrıdır bu: Hayatı yaratanlar onu yaşayamazlar.
Hayatı yaratanlara askerlerin ve polislerin, hükümetlerin ve medyanın mutlak kudretiyle tayin edilen tayın: ölüm, yangın ve sefalettir.

Kapağını açtığımız her şişe suda cesetler yüzer. Fırından aldığımız her ekmekte insan eti vardır. Bastığımız yerleri yol diyerek geçmeyelim, geçtiğimiz eşikleri kapı diyerek açmayalım, insan kemikleridir ayaklarımızın altında çatırdayan.

Her yıl bu cennet vatanın bağrında açılan 1500 mezarı onlar doldurur. Bu güzelim dünyada her yıl 2 milyon 3 yüz bin çukur onlar için kazılır. Ve bazısı asit kuyularında eriyerek öldükleri için bir mezara olsun kavuşamazlar.

Her yıl binlerce insanı kaza adı altında infaz eden devletin kendi istatistiklerine göre, Avrupa’yı bu hususta altı kat geride bırakarak her gün 172 “kaza”da ortalama 4 işçi ölmekte, onlarcası sakat kalmaktadır.

Şu dünyada sürdüğümüz hayatın sırrı, onu yaratmak için ölenlerdir.
Hayatı yaratanların onu yaşamadığını ve hayatı yaşayanların onu yaratanların katili olduğunu bilen, bu dünyada bilmesi gereken en önemli şeyi biliyor demektir.

Siz insan yakmayı iyi bilirsiniz

Madımak otelinde alevle, 19 Aralık’ta kimyasalla, Uludere’de bombayla, Zonguldak’ta metanla insan yakmayı iyi bilirsiniz siz.
Ve biz yanmayı iyi biliriz. Size peri masallarından saraylar devşirmeyi, sonra onların bahçelerinde alev almış bir çadırda yanmayı.

Küllerimizi sıyıracak, üzerine güller ekeceksiniz. Sonra güllerin arasında, şampanyanın yahut şerbetin sebil aktığı partiler vereceksiniz.

On birimizin yanarak ölmesi, bakanların şahitliğinde gerçekleşen bir nişan töreniniz kadar yer kaplamayacak gazete sayfalarında.
Biz ertesi sabah soğanı o haberlerin üstünde kıracağız.Biz ertesi gece yanacağız. Biz ertesi bahar sele kapılan bir araçta boğulacağız. Biz ertesi kış donarak öleceğiz.

Biz ertesi yıl binlerce mezarı doldurup yatacağız.Cesetlerimizin külleri sigaralarınızın küllerine karışacak.

Ama,hele biz kendi hesabımıza yanmayı ve yakmayı bir öğrenelim, siz o zaman göreceksiniz yangını.

DEVRİMCİ PROLETARYA

Not: Bildiri metni için, haberfabrikası.org sitesinden Barış Yıldırım imzalı yazıdan yararlanılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*