Home » DÜNYA » Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi’nden davaya çağrı

Grev ve Direnişlerle Dayanışma Komitesi’nden davaya çağrı

Çalışmanın, çalışanların sağlığını tehdit etmesine rağmen devam ettiği, ama sokağa çıkıp fikrini söylemenin yasak olduğu bir dönemde işçi sınıfının mücadele günü olan 1 Mayıs’ta pencerelerimizde kalamayız, kalmamalıyız diye düşündük. Bu amaçla, yaşanan krizin “sonra”sı “şimdi”den başlar, olağan üstü dönemi patronların kendileri için fırsata dönüştürmesine izin vermeyelim; hayatlarımıza, geleceğimize sahip çıkalım, diyerek 1 Mayıs’ta République meydanındaydık.

République’e vardığımızda alan çok sayıda polis otobüsüyle çevrilmişti. Meydana ayak basar basmaz dışarı çıkma izin belgelerimizi kontrol eden polisler hiç bir uyarı anonsunda bulunmadan saldırmaya başladılar. Sözde orada sağlık önlemlerine uyulması için hazır olan polis, virüs riskine karşı hiçbir önlem almamıştı. Biz elbette devletin asıl derdinin toplum sağlığını korumak değil, korku ve zor yoluyla, 1 Mayıs’ta işçilerin gür çıkacak sesini kesmek olduğunu biliyoruz. Maskesiz ve eldivensiz olan polisler, bir arkadaşımızı hiçbir sebep yokken yere yatırıp beş kişi üstüne çıktılar. Bir diğer arkadaşımızın parmağını kırdılar.

Sonuçta meydanda bulunan yaklaşık 20 kişiden 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı süreci yine sağlıksız koşullarda gerçekleşti. Karakolda 2 kişilik hücreye 4 kişi sıkıştırıldık. Telefon hakkı verilmedi. Aramızda kalp hastası bir kişi olmasına rağmen, doktor hakkımız 24 saatten fazla süre gasp edildi. Pandemi döneminin gerektirdiği hiçbir sağlık ve hijyen kuralının gözetilmediği 32 saat süren gözaltının ardından serbest bırakıldık. Ancak aramızdan 2 kişiye dava açıldı.

Dava gerekçeleri tamamen asılsız suçlamalara dayanmakta. Polis kendi uyguladığı şiddetin üstünü kapatabilmek için, parmağını kırdığı arkadaşımıza polise mukavemetten dava açmıştır. Bir diğer arkadaşımızı Corona virüslü olmakla ve polisin suratına tükürerek hastalık saçmakla suçluyorlar. Trajikomik bu itham devletin çirkin yüzünü hepimize bir kez daha göstermekten başka bir anlam taşımamakta. Elbette hukuki olarak hakkımızı aramaya devam edeceğiz.

1 Mayıs’ta yaşananlar, kar ekonomisini tek amaç haline getiren ve bu uğurda insan sağlığını hiçe sayan kapitalizmin ikiyüzlülüğünü herkese bir kez daha açıkça gösterdi. Onbinlerce insanın ölümüne tanıklık ettiğimiz haftaların ardından kapitalizme ve onun devletine karşı olan öfke her zamankinden fazla. Çalışanların, işsizlerin, emeklilerin öfkesinden korkanlar, önümüzdeki dönemde de, yaşanan krizi idare edebilmek için tek yöntem olarak yine baskı ve şiddete başvuracaklardır. Ancak hep beraber ve omuz omuza mücadele edersek bize hazırladıkları bu geleceği değiştirebiliriz. Bizlerle dayanışma içinde olan herkesi arkadaşlarımızın dava sürecinde yanımızda olmaya çağırıyoruz.

İlk duruşmamız 15 Haziran saat 14:30’da Tribunal de Grande Instance 75017 Paris’de.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*