Home » DÜNYA » Goodyear Sadece Bir Lastik Markası Değil Direnişin Adıdır

Goodyear Sadece Bir Lastik Markası Değil Direnişin Adıdır

9 yıl dile kolay… Goodyear işçileri bu süre boyunca aralıksız süren işgal, blokaj, yol kesme gibi bir çok görkemli eylemi gerçekleştirdiler.

2500 işçinin çalıştığı Goodyear fabrikası’nda, kapatılma kararı alındıktan sonra 1200 işçinin başlatığı direniş karşısında Goodyear’ın patronu bir açıklama yaparak işçilerin örgütlü olmasının kendilerini zorladığını ve bu durumun rekabet güçlerini zayıflattığını belirtmiş bu nedenle bu fabrikayı kapatma kararı aldıklarını açıklayarak fabrikayı ucuz iş gücü cenneti Polanya’ya taşıma kararı almışlardı.

Goodyear ‘ceo’sunun yüzsüzce yaptığı açıklamada Polonya’da işçilerin maliyetinin Fransa’ya göre altı kat daha ucuz olduğu ve Polonya’da CGT gibi bir sendikanın olmamasının da firma için bir avantaj olduğu belirtilmişti. Fabrika’nın kapanmasında işçileri ve sendikayı sorumlu tutan bu açıklamalarından sonra, fabrika yönetimi 2014 yılında fabrikayı kapama kararını açıklayacakları son konuşmaları yapmak üzere fabrikaya gittiklerinde 8 öncü işçi tarafında rehin alınarak 36 saat boyunca rehin tutulmuşlardı.

Bu eylem Goodyear direnişinin yürütücüsü öncü işçiler tarafından verilen bir ders, aynı zamanda işçi sınıfına da bir mesajdı.

Rehin alma eyleminin ardından, 8 öncü işçiye açılan dava iki yıldır sürüyor. 19 ve 20 Ekim’ de yapılan son duruşmada öncü işçilere iki yıl hapis cezası kararı çıktı. Bu cezanın 9 ayını yatıp diğer kalan 15 ayıda 5 yıl boyunca herhangi bir suç işlememek şartıyla erteliyorlar. Mahkeme bu tehdit unsuru uygulamanın yanında birde 7500 euro para cezası istedi.

goodyear

Mahkemeye Fransa çapında öncü işçiler katıldı. İki gün boyunca dava arkadaşlarını yanlız bırakmadılar. Onlarca müzik gurubu, tiyatrocu da Amien’deydi gün boyu yapılan etkinliklerle mahkemeyide sokaga taşımış oldular.

Goodyear işçilerinin direnişi 9 yıl gündemde kalmayı başarmış bir direniş. Bu direniş esnasında yol kesme, aylarca süren fabrika işgali, şehir merkezi işgali, Tour Eiffel işgali, onbin kişiyle Place de la Bastil meydanında lastikler yakarak korsan gösteri ve daha sayamadıgımız yüzlerce görkemli eylemin organize edildi.

Air Bus işçileri Ceosunu dövme eyleminin ilhamını bu direnişten aldı. Goodyear işçileri geçen bu süreç zarfından mahkemelerde sınıf kardeşlerinin yanındaydılar, geçen aylarda gerçekleşen görkemli direniş ve grevlerin en önündeydiler. Goodyaer direnişi tişortları, videosu cdileri, müzik cdileri, ajistasyon propaganda konuşma cdileri ve benzeri görselliklede direnişi hep dışarı taşımayı hedefledi.

Bir öncü işçinin şu sözü Goodyaer direnişini özetliyordu “biz eskiden lastik üretiyorduk kendimizi tüketiyorduk 9 yıldır kendimizi hergün direnişin içinde yeniden ürettik artık sadece iyi bir lastik işçisi degil iyi bir tiyatrocu var içimizde, iyi ajitatörler çıkardık, müzisyenler, resim tasarımcısı, afiş ve benzeri birçok körelen yeteneğimizi bu direniş sürecinde açığa çıkardık. En önemliside fabrikada hakkımızı savunarak sınırlarımızı aştık, bütün işçilerin mücadelesini veriyoruz”.

Yine direnişin sembol ismi Mikayil’in mahkemede hakime “biz 9 yıl önce sadece işimizi korumak için direnişe başladık 7 yıl sonunda işimizi ve gelecegimizi korumanın yolunun patronları yok etmek oldugunu bilince çıkardık bu mahkeme sürecinde de patronları yok etmenin de yetmiyecegini onları koruyan devletlerini de yok etmek gerektigi bilincini edindik. Vereceğiniz ceza edindiğimiz bilinç karşısında birşey sayılmaz, yatar çıkarız kaldığımız yerde devam ederiz” sözleri mücadelerine uygun bir duruştu ve mahkeme süreçleriyle de Fransa da gündem olmayı başardılar.

Goodyaer direnişi artık sadece Fransız işçi sınıfının değil tüm işçi sınıfının bir mirasıdır. Goodyaer işçisinin 9 yıllık görkemli direnişini birkez daha bu yazı vesilesiyle selamlıyoruz.

Devrimci Proletarya Fransa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*