Home » GÜNDEM » Göktepe’de Covid-19’a Rağmen İş’e Devam!

Göktepe’de Covid-19’a Rağmen İş’e Devam!

Karaman İli Sarıveliler ilçesi Göktepe kasabası’nda faaliyet gösteren Boyalılar Tekstil fabrikası’nda çalışan bir işçi Covid-19 şüphesi ile dün hastaneye kaldırıldı. En az 50 işçinin çalıştığı fabrika kuvvetle muhtemel pozitif çıkma ihtimaline rağmen faaliyetine devam etti. İşçilerin ve halkın yoğun kapatma talebine ise yetkililer test sonucunun beklendiğini, pozitif çıkarsa kapatmayı gerçekleştireceklerini söyleyerek karşılık verdiler.

Test sonucu bugün pozitif çıkmış ancak hala resmi yazı beklendiği gerekçesi ile kapatma gerçekleştirilmemiştir. Salgın şüphesinin ilk çıktığı an faaliyeti durdurmamak, geciktirmek aynı ortamda olan diğer işçiler için bulaşma riski ve bunun sonucunda da ölümleri beraberinde getirecektir. Yetkililer bu durumdan sorumludurlar.

Bu durum aynı zamanda işçi sağlığına salgın sürecinde de farklı bir gözle bakılmadığının kanıtıdır. Salgın ölümleri de işçi cinayetidir!

1 Mayıs’a sayılı günler kaldı. Covid-19 süreci daha da çıplak gösterdi ki işçiler sermayenin her halükarda devamı için ölüm pahasına çalıştırılıyorlar.

“Evde kal Türkiye” telkinleri işçi sınıfını (yaş gözetmeksizin) kapsamadı. 1 Mayıs’ta balkonlardan balon uçurmayı, marş söylemeyi salık veren sendikaların da bu evde kal söylemini söyleyenlerden herhangi bir farkları yokur! İşçi sınıfı kendi öz taleplerini, kendi yaşamlarını kendileri savunacaktırlar! 1 mayıs’ta ve her zaman!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*