Home » GÜNDEM » Girê Spî’nın (Tel Ebyad) Düşmesi An Meselesi

Girê Spî’nın (Tel Ebyad) Düşmesi An Meselesi

Şehit Gelhat Rûmet İntikam Hamlesi Kapsamın’da YPG, YPJ ve Burkan El Fırat güçleri Girê Spî’nın (Tel Ebyad) özgürleşmesi için  operasyonlar kapsamında YPG, YPJ ve Burkan El- Fırat güçlerinin ilerleyişi sürüyor. Bir çok nokta özgürleşirken şehir merkezine yönelik operasyonda sürüyor. Ayrıca Urfa Akçakale sınır kapısında ki IŞİD çetelerinin kırıldığı ve çetelerin Türkiye tarafına kaçtıkları bilgisi geliyor. YPG güçleri sınır kapısını kontrol altıan aldılar.

Kobanê ve Cizîrê bölgelerinden Girê Spî’yi (Til Ebyad) kıskaca alan YPG/YPJ savaşçıları, Rakka-Girê Spî yolunda birleşti. ANHA’nın geçtiği habere göre, Komutan Rubar Hamlesi’nde IŞİD çetelerine ölümcül darbeler vuran YPG/YPJ ve Burkan El-Firat güçleri, Rakka-Girê Spî yolunu tümden denetime alarak ilerleyişini sürdürüyor. Bölgeden gelen son bilgiye göre, Cizîrê ve Kobanê bölgelerinden operasyona katılan doğu ve Batı cepheleri güçlerinin saat 15.20 dolaylarında Rakka ve Girê Spî yolunda birleştiklerini bildirdi.

Burkan El Fırat Operasyon Odası Sözcüsü Şervan Derwîş, güçlerinin Girê Spî’nin batı ve güneybatı yönlerinde operasyon halinde olduğunu belirterek, Girê Spîn’nın 15 km içlerine doğru ilerlediklerini kaydetti.

Burkan El Fırat Operasyon Odası Sözcüsü Şerwan Derwiş, güçlerinin Girê Spî’deki (Tel Ebyad) ilerleyişlerine dair son bilgileri ANHA ile paylaştı.

Üç gündür aralıksız bir şekilde “Şehit Gelhat Rûmet İntikam Hamlesi” çerçevesinde güçlerinin Girê Spî kırsalında operasyonlarını sürdürdüğünü belirterek, YPG ve YPJ’nin de desteği ile 40 köyü çetelerden temizlediklerini söyledi. Güçlerinin Girê Spi’nin içlerine doğru 15 km ilerlediğini sözlerine ekleyen Derwiş, Girê Spî’nin kuzey batı ve güney batı yönünde çok geniş bir alanda operasyon halinde olduklarını aktardı.

errerİlk olarak, Ên İsa ve Girê Spî bölgeleri arasındaki alanda operasyona başladıklarını ifade eden Derwiş devamında batı yönünden doğuya kadar olan hatta ilerlediklerini ve Girê Spî’nin özgürlük müjdesini vermeye yakın olduklarını söyledi.

DAIŞ çetelerinin kendilerini görür görmez köyleri terk edip kaçtıklarını dile getiren Derwiş, çatışmadan kaçınan çetelerin daha çok bölgeyi mayınlayarak geri çekilmeye çalıştıklarını belirtti.

Konuşmasında YPG ve Burkan El Fırat’ın “Bölge halklarına baskı yapıyorlar” yönlü iddialarını da sert bir dille kınayan Derwiş, iddiaların aksine özgürleştirdikleri köylerde yaşayan sivil yurttaşların kendilerini büyük bir sevinçle karşıladıklarına dikkat çekti. Halkın iddialara itibar etmediğini bunun yanı da çetelere karış kendileri ile iş birliği içinde olduklarını vurgulayan Derwiş, sivil yurttaşların özellikle çetelerin saklandıkları ve mayın döşedikleri yerleri kendilerine bildirdiğini söyledi.

tyrtytKonuşmasının devamında iddialara ilişkin görüşlerini sürdüren Derwiş, Burkan El Fırat güçlerinin bu bölgenin çocukları olduklarını ve kesinlikle halka yönelik bir baskılarının söz konusu olmadığının altını çizdi.

Daha öncede belirttikleri gibi bölgede sadece DAIŞ çetelerine karşı savaştıklarını tekrarlayan Derwiş, kendileri tarafından özgürleştirilen köylerden göç eden halkada geri dönüp köylerinde yaşamlarını sürdürmeleri için çağrı yaptı.

Girê Spî de YPG karşısında tutunamayan ve YPG tarafından kıskaca alınan çete üyeleri Türkiye tarafına kaçtı. YPG’nin şehir merkezine yönelik ilerleyişi sürerken, önce sınır kapısında ÖSO bayrağı sallayan kimi DAİŞ üyesi olduğu düşünülen kişiler, YPG’nin kapıya yönelmesiyle birlikte bayrağı bırakarak Türkiye tarafına kaçtı. Türkiye tarafına geçen 5 kişi burada askerler tarafından durdurularak üstleri arandı. Daha sonra elleri kelepçelenen kişiler askerler tarafından gözaltına alındı.

Kaynak: ANF, BestaNuçe

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*