Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Gerçekler inatçıdır: Türkiye’de pandeminin fotoğrafı

Gerçekler inatçıdır: Türkiye’de pandeminin fotoğrafı

Türkiye’de pandeminin toplum üzerinde ağırlaşan etkileri, bizzat AKP’nin Ocak 2021’de yaptırdığı bir araştırmayla daha bir belirginleşti. Buna göre:

Mayıs 2020 ayında, “Bir yıl içerisinde normal yaşama döneriz” diyenlerin oranı yüzde 64 iken, Ocak 2021’de buna inananların oranı yüzde 24’e düştü.

Mart 2020’de Sağlık Bakanlığı ve devlet kurumlarının koronavirüs salgını verileri ve politikalarını doğru ve güvenilir bulanların oranı yüzde 73 iken, Ocak 2021’de yüzde 40’a düştü.

Ailesinde ve çevresinde koronavirüsten hastalananların olduğunu söyleyenlerin oranı Aralık ayından itibaren hızla yükselerek Ocak 2021’de en üst düzeye çıktı. Ailesinde hastalananların olduğunu söyleyenlerin ortalama oranı yüzde 50’ye (her iki kişiden biri) yaklaşırken, “Doğu” illerinde bu oran yüzde 64’e (her 3 kişiden ikisi) çıkıyor.

Pandeminin hasta olmayanlar üzerinde de stres ve endişeyi; uykusuzluk ve baş ağrısı gibi sorunları artırdığı görüldü. Salgın döneminde toplumun 5’te biri sürekli baş ağrısı, yine buna yakın bir oran uykusuzluk sorunu yaşadığı belirtti. Araştırmada baş ağrısı, stres ve uykusuzluk arasında yakın bağ olduğu belirtiliyor.

Pandemi sürecinde içki ve sigara tüketiminde kısmen, vitamin ve çeşitli takviye besin ve ilaçlar kullananların sayısında ise daha fazla artış görüldü. Vitamin ve besin takviyesi hapları kullananların oranı yüzde 4’ten yüzde 12’ye çıktı.

Araştırmaya katılanlar içinde aşı olmayacağını belirtilenlerin oranı yüzde 48’i buluyor. Aşı olmayacaklarını söyleyenlerin oranı, devlet kurumlarının açıklama ve politikalarına güvenmeyenler içinde iki kat daha fazla.

Evden “sadece iş için dışarıya çıkanlar”ın sayısı, geçen Nisan ayında yüzde 18 iken, Aralık ve Ocak aylarında hızla yükselerek yüzde 35’e çıktı. Başka deyişle hem pandemi koşullarına karşın çalışma zorunluluğuyla işe gidenlerin oranı arttı, hem de iş zorunluluğu dışında evden çıkmayanların oranı arttı.

Salgında gıda alışverişini internetten yapanların sayısı artmakla birlikte, halen 2 milyon kişiyle sınırlı. İnternetten alışveriş oranının en fazla yükseldiği ürünler giyim ve elektronik eşya. Geçen bahar aylarına göre, Ocak ayında, marketlerin daha riskli ve/veya daha pahalı olduğunu düşünerek, semt pazarlarına (ve kısmen veresiye olanağı nedeniyle bakkallara) gidenlerin sayı ve oranında artış görüldü.

Önümüzdeki aylarda Türkiye’de ekonomik kriz bekleyenlerin (ya da zaten varolan ekonomik krizin ağırlaşmasını bekleyenlerin) oranında, geçen aya göre bir azalma olmadı. Toplumun yüzde 71’i gibi büyük çoğunluğunun kriz endişesi sürerken, kendi hayatında ekonomik zorluk/sıkıntıların artacağını düşünenlerin oranı ise 2 puanlık artışla yüzde 64’e yükseldi.

Kaynak: Nuray Babacan, “Türkiye’de Pandeminin Fotoğrafı”, 8 Şubat 2020.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/iste-pandeminin-fotografi-her-iki-kisiden-birinin-yakini-viruse-yakalandi-41735095?fbclid=IwAR0Wf2nTkAXYJbcLCXr4k1QdIARBBCK2S5tbNzxo7tEXfyx6JyT3jtfNGd8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*