Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Fransa Demiryolu işçilerinden bu sabah süpriz grev

Fransa Demiryolu işçilerinden bu sabah süpriz grev

Genelde Fransa’da grev kararı günler öncesinden hatta haftalar öncesinden alınır ve herkes buna göre önlemini alırdı. Ve grevci işçiler,  tren yolcularından devlet yönetimine kadar herkes grev olacağı güne göre hazırlanırdı. Bu sabah yeni bir yöntem denendi, işçiler arasında illegal olarak örgütlenme yapılmıştı ve bunun sonucunda tamamen illegal bir grev kararı çıkı. Sabah erkenden başlatılan grev kararı devlet ve yetkililerin yolculara açıklama bile yapamamasına neden oldu. Çünkü ne olduğunu bir türlü anlayamadılar ve yine saat 09:20’de Demiryolu İşçileri Sendikası kamuoyuna sürpriz grev başlığı ile atılmış bir bildiriyle trenlerin çalışmamasının nedenini yayınladılar. Ulaşım tam anlamıyla felç oldu. Sonra SNCF işçileri bu kararı nereden aldıklarını kamuoyuyla paylaştılar. 

Bunların birincisi emeklilik yasası ikincisi ise iş güvenliğiydi. Son yıllarda neoliberal kapitalizmin saldırılarından bir tanesi de  kondüktörlerin yanında bulunan yardımcıların hepsini kaldırılmasıydı. Bunların görevide olası bir kaza ya da bir sorunda modal olacak ekiplerdi. Bundan dolayı birkaç gün önceyse bir kamyonla tren çarpıştığında kondüktörde tek olduğu için yaralılara müdahale edemedi.

Demiryolları gibi önemli bir sektörde illegal bir grev kararı almak ve bunun çalışmasını da illegal yürütmek sınıf mücadelesi açısından çok önemli bir hamle ve çok önemli bir deneme. Bundan sonraki grev ve direnişleri açısından da bu sabah örnek teşkil edecek bir grev gerçekleştirilmiş oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*