Home » DÜNYA » Fransa, Belki Yasa Kaldı Ama Çok Şey Değişti

Fransa, Belki Yasa Kaldı Ama Çok Şey Değişti

Hiç bir şey eskisi gibi olmayacak artık bunu biz demiyoruz görüşüp konuştugumuz her işçi bunu bir nakarat gibi tekrarlıyor. 4 aylık süreç Fransa işçi sınıfında bir bilinç sıçraması gerçekleştirdi. Bu geri çektirilmek istenilen yasadan dahada önemliydi.

İkinci bir şeyde şu oldu çok geniş bir kesim burjuva devletin gerçek yüzünü gördü.

Üçüncüsü kendi gücünün farkına vardılar. Dördücüsü örgütlülügün önemini daha net görmüş oldular (CGT sendikasının üye sayısı bu süreçte artmış)

Dün  Fransa çapında gösteriler vardı. Öğlen alana doğru yola çıktık. Place d’İtalie (İtalya meydanı) doğru yola çıktığımız da meydana giden otobüs, metro ve tüm ulaşım araçları tamamen yasaklanmış, yollar trafiğe kapatılmıştı. On dakikada varacağımız alana bir saatte zor vardık. Güvenlik adı altında resmen eyleme gitmemiz engellenmeye çalışldı. Amaç kitleseliği düşürmekti. Buna rağmen azınsanmayacak bir kitle alanda yerini aldı. Alanda görüştüğümüz işçiler-sendikacılar bize bu iş bitmedi, bu iki aylık süreçte iç örgütlülüğe ağırlık verip sonbahara hazırlanma yönünde bölgelerde kararların çıktığnı aktardılar.İşçiler ve sendikacılar bu süreci öyle rahat kapatamıyacaklarını söylüyorlar. Alanda yaklaşık 20 bin kişi vardı. Kitlenin %40 gençlikten oluşuyordu. Bugünde gelenek bozulmadı bütün anti-propagandalara rağmen gençlik en önde yerini aldı.

Polisin sürekli tacizleri oldu yer yer gerilimler yaşandı. Gençler alana ulaştığında binlerce genç hep bir ağızdan enternasyonali söyledi. Biz Paris’te sokaklarda yürürken yasa senatodan geçti. İşçi sınıfı belki istediği kazanımı elde edemedi ama kolay lokma olmadığını herkese göstermiş oldu.

Paris/Devrimci Proletarya

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*