Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Figen Yüksekdağ’ın Evine Polis Baskını

Figen Yüksekdağ’ın Evine Polis Baskını

Kürt halkına yönelik savaş stratejisinin bir yansıması olan dokunulmazlıkların ardından sermaye hükümeti fiilen dokunulmazlıkları tanımamaya başladı. Bu sabah saatlerinde HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın evi polislerce basıldı. HDP Genel Merkezi Konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.


Hukuk tanımazlar…

 HDP’ye yönelik hukuksuz saldırılara her gün yenileri ekleniyor. Yargıya her gün talimatla operasyon yaptıran Saray ve hükümeti, hukuksuzluğunu her alanda sürdürüyor.

 Bugün sabah saatlerinde Eş Genel Başkanımız ve Van Milletvekilimiz Figen Yüksekdağ’ın İstanbul’daki evi güvenlik güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde basılmıştır. Bu adres Eş Genel Başkanımızın bildirilmiş ve kullandığı ikametgahı olmasına rağmen, polis hukuksuz bir şekilde bu baskını gerçekleştirmiştir.

 Bu hukuksuzluğu ve fütursuzluğu asla kabullenmiyoruz ve kınıyoruz. Türkiye’de iktidar artık hiçbir evrensel ve demokratik hukuk ilkesine bağlı davranmıyor. Geçerli tek hukuk ‘Saray hukuku’ olmuştur.

 Bu baskını yapanlar ve emrini verenler hakkında derhal soruşturma açılmalıdır. Bu konuda suskun kalan diğer muhalefet partilerinin milletvekilleri ve yöneticileri, bu uygulamaların günü geldiğinde kendilerine de kullanılacağını bilmeliler.

 Öte yandan birçok ilde partimiz üye ve yöneticilerine, sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerine yönelik soruşturma, gözaltı ve tutuklamalar devam ettiriliyor. Bileşenimiz olan siyasi partilere, kurumlara, belediyelere yönelik baskı ve saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Yine bugün Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) merkezi ve yerel düzeydeki yöneticilerine ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) yöneticilerine yönelik gözaltı uygulamaları da bunun bir örneğini oluşturuyor.

 Bu hukuk dışı operasyonlar, biliyoruz ki, Saray’dan gelen talimatlarla gerçekleştiriliyor. Saray, partimizi, yöneticilerimizi ve milletvekillerimizi, bileşenlerimizi hedef göstererek bizleri demokratik siyaset alanının dışına itmeye çalışıyor.

 Saray-AKP iktidarının talimatları ile hareket eden yargı mensuplarına ve bürokratlara bir kez daha çağrıda bulunuyoruz: Evrensel ve demokratik hukuk kurallarına, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere uygun olmayan tüm davranışlarınızın hesabı, uluslararası ve ulusal yargı önünde sorulacaktır. Unutmayın, dün baş tacı edilen kimi savcı ve hakimler, bürokratlar bugün vatan haini ilan edilmişlerdir. Şunu bilin ki, bugünkü hukuksuzlukları yapanları yarın koruyacak bir zırh olmayacaktır.

 Bu tür baskılar ve uygulamalarla demokrasi ve barış güçlerinin, HDP’nin ve birlikte hareket ettiği kurum ve bileşenlerin mücadele kararlılığı geriletilemez. Saray-AKP iktidarının bu politikalarına karşı özgürlük, eşitlik, barış ve demokrasi mücadelesi güçlenerek sürdürülecektir.

 Halkların Demokratik Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
15 Haziran 2016

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*