Home » GÜNDEM » ‘Faturamı Kürtçe istiyorum’

‘Faturamı Kürtçe istiyorum’

Dicle Haber Ajansı’nın bugün geçtiği haber çarpıcı bir durumu yansıtıyor. Önce yorumsuz haberi veriyoruz:

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde yurttaşlar, faturaların Kürtçe olarak gönderilmesi talebiyle TEDAŞ’a başvurdu. Yurttaşların önümüzdeki günlerde belediye, Türk Telekom ve Maliye’ye de başvuracağı belirtildi. Yüksekova’da, “Faturamı Kürtçe istiyorum” talebiyle toplanan 300 dilekçe Yüksekova TEDAŞ şefliğine teslim edildi. Yüksekova BDP ilçe binasında bir araya gelen ve aralarında BDP PM üyesi Abidin Çoğaç, Yüksekova BDP İlçe Başkanı Osman Dara, Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin’in de aralarında bulunduğu grup, Yeşildere Mahallesi yolu üzerinde bulunan TEDAŞ Şefliği’ne kadar yürüdü. Kalabalık grubu, TEDAŞ Şube Şefi Kemal Adıyaman karşıladı. Karşılama sırasında kısa bir açıklama yapan Yüksekova BDP İlçe Başkanı Osman Dara, amaçlarının anadilde hizmet almak olduğunu belirterek, DETAŞ’tan bundan sonra dilekçelerini anadillerinde kendilerine gönderilmesini istedi.

Artık her kademede anadillerinde hizmet almak istediklerini kaydeden Dara, “Yaklaşık bir haftadan beri açtığımız stantlarla toplanan dilekçelerle Kürtçe fatura talebimizi bir ilk olarak TEDAŞ yetkililerine teslim ettik. Anadilimiz üzerindeki inkârcı ve asimilasyoncu yaklaşım karşısında bizde dilimizi sahiplenmek için mücadele edeceğiz. Sistem tarafından ‘bilinmeyen dil’ olarak kabul edilen Kürtçenin halkımız tarafından ata babadan, Medlerden önce de kullanılan asil bir dildir. Bu güne kadar kültürüyle, şarkılarıyla, yaşam felsefesiyle yaşatılmış ve kullanılmıştır. Bu nedenle bundan sonra elektrik faturalarının Kürtçe çıkarılması durumunda ödeme yapılacağını, aksi takdirde elektrik paralarını ödemeyeceğimizi belirten 300 adet dilekçeleri TEDAŞ şefliğine teslim ettik” dedi. Dara, önümüzdeki günlerde Belediye, Türk Telekom ve Maliye gibi kurumlara da aynı taleple başvuracaklarını açıkladı. Dilekçelerin teslimi ardından polislerin TEDAŞ’ı arayarak dilekçe verenlerin kimlik bilgileri istediği öğrenildi. (Hakkari/DİHA)

Haberde yansıyan duruş, Kürt ulusal hareketinin şu andaki mücadele programıyla bir bütünlük taşıyor. Kürt halkının anadilde eğitim talebi kamuoyunda zaten biliniyor, bu demokratik hakkın kullanılmasının önündeki engellerin temizlenmesi yönünde bir basınç oluşturmak üzere bu yıl da okulların açılmasıyla birlikte okul boykotunu içeren geniş bir kampanya yürütüldü. Kürt ulusal hareketi mücadeleci bir azim ve güçlü bir örgütlülükle taleplerini sadece “isteme” boyutuyla sınırlı kalmaksızın fiilleştiriyor, fiili kullanım biçimiyle hayata geçiriyor ve dayatıyor. Talepler yine bilindiği üzere sadece eğitimle sınırlı değil, başta sağlık hizmetinin Kürtçe sunulması olmak üzere, mahkemelerde Kürtçe kullanımı dâhil, tüm kamusal alanda on yıllardır bastırılmış ve yok sayılmış olan Kürt dilinin kullanımını içeriyor. Hakkâri’de gerçekleştirilen aktardığımız haber de, desteklediğimiz bu demokratik hakkın fiili kullanımını içeren bir öz ve içerik taşıyor.

Ancak haberin alt metninde, aktarılırken reformcu liberal basının bilinçlice üzerinden atladığı bir sınıfsal gerçekse tüm açıklığı ile sırıtıyor. Eylem faturaların Kürtçe ödenmesi talebini içeriyor, ancak ödenen şey sonuç itibarıyla faturalar! Bu değişmiyor. Kamusal alan tabir edilen devlet “hizmetlerinin” işçi sınıfı ve emekçilerin üzerine binen bir sermayeleştirme saldırısıyla özelleşmiş olduğu bugün, ödenecek faturanın dili değişse bile, faturaları ödeyenler değişmiyor! Faturaları ödemek isteyenlerin dahi polis takibatına maruz kaldıkları bir ulusal inkâr pratiği çok sürmez ve dayanamaz. Biz, Kürt işçileri ve Kürt kent-kır yoksullarına ulusal hakları fiilleştirilerek kabul edildiğinde bile düşenin, faturaları ödemek oluyor ve olacak olmasına dikkat edelim. Uyarımız, Kürt işçileri ve kent ve kır yoksullarınadır: Mücadelesini verdiğimiz “özgürlük” kazanıldığında, bu yolda ilerlerken ve sonrasında faturaların kime ödetildiğine dikkat etmeliyiz. Proletarya ve kentin/kırın yoksulları, Türkçe ve Kürtçe, tüm dillerden fatura ödeyen ve ödemeye devam edecek olan değil, temel insani ihtiyaçların faturalandırılmadığı bir gelecek arzusunu güncel tutmaya hakkı olanlardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*