Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Sakarya’da metal işçileri eylemde

Sakarya’da metal işçileri eylemde

Birleşik Metal İş Sendikası, Sakarya’da bulunan bir fabrikada işten çıkarılan 9 işçi için fabrika önünde eylem yaptı.

1. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan bir fabrikada 9 işçi “İş ahlakına uymama” nedeniyle işten çıkarıldı. Sendikal faaliyetlerde bulundukları için işten çıkarıldıklarını söyleyen 9 işçi ve arkadaşları fabrikanın aldığı bu kararı protesto etti.

Sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını söyleyen işçiler SakaryaRehberim.com mikrofonuna konuştu. Yasal haklarını kullandıklarını söyleyen işçiler, “Yasal hakkımız olan sendikal faaliyetlerde bulunduğumuz için hiçbir açıklama yapmadan bizi işten çıkardılar. İşten çıkarıldıktan sonra yaptığımız başvurularda ahlak kurallarına uymadığımız için işten çıkarıldığımız söylendi. Biz bu fabrikada yıllardır çalışıyoruz. Asla kötü hareketlerde bulunmadık. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği yasal hakkı kullandık. Biz sonuna kadar hakkımızı arayacağız. Bu fabrikayı tırnaklarımızla biz yaptık” şeklinde konuştu.

Birleşik Metal İş Sendikası’nın toplu iş sözleşmesi imzalamaya yetkili olduğunu söyleyen sendikanın yönetim kurulu üyesi Özkan Atar, ” Burada işçiler tamamen yasal haklarını kullanıyor. İşverenlere, işçilerin sendikalaşma hakkını kullanması hakkında gerekli ortamın sağlanması için çağrılarda bulunduk. İşçileri işten çıkararak, onların ekmeğiyle oynamak bu işletmeye hiçbir fayda sağlamayacaktır. İşten atılan 9 işçi yıllardır burada alın teri dökmüş emeğini vermiş insanlardır. Burada yıllardır çalışan arkadaşlarımız iyi işçilerdi de, yasanın verdiği sendika hakkını kullanınca mı kötü işçiler oldular? İşverenin bu yasa dışı tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz. Bu fabrikanın burada ticaret yapmak nasıl hakkıysa, işçinin de sendika hakkını kullanması anasının ak sütü gibi helal bir haktır” dedi.

İşverenlere sağduyu çağrısında bulunan Birleşik Metal İş Sendikası Bölge Müdürü Hami Baltacı, “Biz bu işyerinin sahibine sağduyu çağrısında bulunuyoruz. Aklını başına alsın, burada işçilerle uğraşmasın. Sosyal taraflar olarak bir araya gelip, işçilerin taleplerinin yaşama geçirileceği bir toplu sözleşme yönünde adım atmasını istiyoruz” dedi.

sakaryarehberim.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*