Home » İŞÇİ SINIFI » Dünyada UPS eylemleri

Dünyada UPS eylemleri

Sendikalaştıkları için işten atılan UPS işçileri ile dayanışma amaçlı eylemler dün İstanbul, Adana, Ankara, İzmir, Balıkesir, Gaziantep, Bursa ve Mersin’de gerçekleştirildi. Eylemlerde Avustralya, İsveç, Filipinler, Arjantin, Japonya, Romanya, Fransa, İngiltere, Norveç, Hindistan, Zimbabwe, İspanya, Singapur, ve Moritanya’dan gelen destek mesajları okundu.

Ayrıca 1 Eylül günü ITF’in çağrısıyla tüm dünyadan ulaştırma işçileri, direnen UPS işçileri ile dayanışma eylemleri gerçekleştirdi.

Hollanda‘da FNV Bondgenoten sendikası Amsterdam’da düzenlediği eylemle destek verdi. UPS’in girişi 40 ton kumla kapatıldı. Sendikadan Jan de Jong 15 Eylül’de yapılacak ikinci uyarı eylemine katılım için hazır olduklarını bildirdi.

Belçika‘da BTB ve SETCa sendikalarından işçiler, UPS’in Deigem/Brüksel’deki işletmesinin önünde eylem yaptılar.Sabah saat 05:00’ten 10:00’a dek eylemciler şirketin baş ofis kapısının önünde trafiği yavaşlatarak ellerinde dövizlerle eylem yaptılar. Geçen UPS arabalarını süren şöförler ön camlarına astıkları afişlerle destek verdiler. Antwerp’te de BTB sendikasından işçiler sendika binalarının önünde toplanarak bir destek eylemi gerçekleştirdiler.

Güney Afrika‘da SATAWU sendikası ülkenin çeşitli kentlerinde dayanışma eylemleri düzenledi. Gauteng’de işçiler UPS binasının önünde bir eylem düzenlediler. Durban’da SATAWU üyeleri UPS saat 14:00 ile 16:00 arasında, şirketin en yoğun çalıştığı saatlerde Türkiye’deki işten çıkarmaları protesto amaçlı şirket telefonlarını kitleme eylemi gerçekleştirdiler.

Hindistan‘da NUSI (Hindistan Deniz İşçileri Sendikası) üyesi 1000 kişi Mumbai’deki UPS binası önünde 100 işçinin katıldığı bir eylem düzenledi. Hindistan’ın Chennai kentinde yerel gemi ve demiryolu işçi sendikalarının desteğiyle DHL işçi sendikası UPS yönetimine bir protesto mektubu iletti.

Norveç‘te içerinde ITF üyesi Norsk Transportarbeiderforbund, Norsk Lokomotivmannsforbund ve Fagforbundet’in olduğu sekiz sendika ortak bir eylem düzenledi. Bir saat süren eylem Oslo UPS terminalinin önünde saat 15:00’te gerçekleştirildi. Ayrıca Norveç Sendikalar Konfederasyonu LO, protesto mektubunu UPS’e ulaştırdı.

Finlandiya sendikası AKT’ten sendikacılar da UPS’i protesto eden bir mektubu şirkete ilettiler.

Ukrayna‘da demiryolu ve inşaat işçileri sendikasından işçiler Kiev’deki UPS merkezine bir protesto mektubu bıraktılar.

Litvanya‘dan Ulaştırma ve Kamu Hizmetleri Sendikası LAKRS’a üye işçiler UPS’i protesto eden bir mektubu ABD’ye postaladılar.

Estonya‘daki iki büyük sendika olan Estonya Ulaştırma ve Yol İnşaatı İşçileri Sendikası ETTA ve Estonya Deniz İşçileri Bağımsız Sendikası EMSA ortak bir eylem düzenleyerek Tallinn’deki Türk Büyükelçiliği önünde saat 12:30’da toplandılar. Protesto mektuplarını büyükelçiye ilettiler.

Litvanya Ulaştırma İşçileri Federasyonu LTWF Vilnius’taki Türk Büyükelçiliği önünde bir eylem gerçekleştirdi. Sendika protesto mektubunu büyükelçiye iletti.

Bulgaristan‘daki Ulaştırma Sendikaları Federasyonu Atlanta’daki UPS Genel Müdürlüğü’ne protesto mektubu yollayarak TÜMTİS’li işçilerle dayanışmasını gösterdi.

Avustralya Ulaştırma Sendikaları Federasyonu üyesi sendikalar RTBU, TWU ve MUA üyesi işçiler Sydney Havalimanı yakınındaki UPS işletmesi önünde bir dayanışma eylemi gerçekleştirdiler.

Japonya‘da çeşitli kentlerden 18 sendika temsilcisi Tokyo’daki UPS merkezine giderek bir protesto mektubu ilettiler. Delegasyon UPS-Japonya başkanı ile görüştü ve Türkiye’deki işçilerle dayanışmasını ifade etti.

Kore‘de ITF’in ulusal koordinasyon komitesi 30 Ağustos günü bir protesto mektubu göndermişti. Dün de ITF’e bağlı ulaştırma işçilerinden 40 kişilik bir grup Seul’deki UPS ofisi önünde toplandı.

Hong Kong‘da Hong Kong Sendikalar Konfederasyonu HKCTU ve HKFTO üyeleri UPS ofisinin önünde toplandılar.

Tayland‘da ITF’e bağlı Tayland sendikaları Bangkok’taki UPS Baş Ofisi’ninin önünde bir protesto eylemi düzenlediler.

Filipinler‘de havacılık sendikası PALEA ülkedeki ve ABD’deki UPS bürolarına protesto mektubu gönderdi.

Ürdün‘deki ITF sendikaları ve Hava Ulaşımı ve Turizm Sendikası Amman’daki UPS binasına giderek protesto mektuplarını ulaştırdılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*