Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Doğum yapmayı beklerken işten atıldı

Doğum yapmayı beklerken işten atıldı

İstanbul Üniversitesinin güvenlik hizmeti ihalesini alan Uzay Güvenlik AŞ’de özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Zarife Beyaz, doğum iznine 6 gün kala işten atıldı. İşten çıkarıldığı gün Uzay Güvenlik’e dava açan Beyaz hakkında İstanbul 4. İş Mahkemesi, “işe geri alınarak ücret ve diğer haklarının tahsil edilmesi” kararını verdi. Aradan 1 yıl geçmesine rağmen işe geri alınmayan Beyaz, “7 aylık hamileyken şirket yetkilileri ve güvenlik amiri her hafta ofise çağırıp istifa etmem için beni tehdit etti. İstifa etmeyince yoğun olan kapılara sürüldüm. Her gün hakarete uğradım. Yaşadığım stres yüzünden erken doğum yaptım” dedi.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİNİN KAPISINDAN GİREMEZSİN’

İstanbul Sultangazi’ye bağlı Esentepe Mahallesi’nde yaşayan Zarife Beyaz, 15.00 ile 22.00 vardiyasıyla güvenlik görevlisi olarak çalıştığı İstanbul Üniversitesi’ne gitmek için her gün iki saat yol gidip geliyordu. “Hamileyken hem çalışmak hem eve bakmak zor. Eşim her konuda yardımcı oluyordu. Ben de eve gece 12’de geldiğim için akşam yemeğini, evin temizliğini sabahtan yapıyordum. 3.5 yaşındaki oğlum Adar’ı komşuma bırakıp işe gidiyordum” diyen Beyaz, bir gün işe gittiğinde görev listesinde adını göremedi ve işten çıkarıldığını öğrendi.

Hamile olduğu için bilgi işlem binasında çalışan Beyaz, hamileliğinin 7. ayında Uzay Güvenlik şirketinin yetkilileri ve güvenlik amiri tarafından istifa etmeye zorlandı. Güvenlik amirinin “Sen bu işe başlamadan önce ne yaptın? Farz et ki burada çalışmıyorsun. İstifa etmezsen İstanbul Üniversitesinin kapısından içeriye giremezsin” dediğini anlatan Beyaz, şöyle devam etti: “Amirin kızı da hamileydi. Halden anlar diye düşündüm. Ama o günden sonra her hafta istifa etmem için beni ofise çağırdılar. Doğum izni almama 6 gün varken beni işten çıkardılar. Ben işten çıkarıldıktan bir gün sonra onun üniversitede okuyan diğer kızı da güvenlik olarak benim yerime işe başlatıldı” dedi.

İSTİFA ETMEYİNCE SÜRGÜN YEDİ

İstifa etmeyince öğrenci giriş-çıkışının yoğun olduğu Fen Edebiyat Fakültesinin Laleli tramvay durağı tarafındaki girişine yerleştirilen Beyaz, bir sonraki hafta tekrar ofise çağırılarak güvenlik amirinin mobbingine maruz kaldı. “Beyazıt Meydanı’ndaki tarihi kapı o zamanlar tadilattaydı. O günlerde en yoğun kapı Rektörlüğün girişiydi. Güvenlik ofisi de bu kapıdaydı. Tekrar istifa etmeyince buraya sürüldüm” diyen Beyaz, şunları söyledi: “Beni doğum iznindeki raporlu birinin yerine çalışmakla suçladılar. Ama ben 1 yıldır orada çalışıyordum. Böyle bir şey mümkün değildi.” İşten çıkarıldığı gün İstanbul 4. İş Mahkemesi’ne dava açan Beyaz hakkında, işe geri alınarak ücret ve diğer haklarının tahsil edilmesinin yanı sıra işe başlatılmaması durumunda da 4 aylık brüt ücretinin ek olarak verilmesi kararı verildi. Aradan 1 yıl geçmesine rağmen Uzay Güvenlik, Danışmanlık, Koruma ve Eğitim Hizmetleri AŞ bu kararların hiçbirine uymadı.

‘İ.Ü.’YÜ BANA VERSELER NE OLUR’

İşten çıkarıldıktan 1 ay sonra 36 haftalık hamileyken yaşadığı stres yüzünden erken doğum yapan Beyaz, “Güvenlik görevlisi olarak çalışmadan önce Sultangazi’de bir konfeksiyonda kot işçiliği yapıyordum. 12 saat çalışıp ayda 500 lira kazanıyordum. Eşim metal işçisiydi, asgari ücretle çalışıyordu. Hafta sonları da halka tatlı yapıp el arabasıyla otobüs duraklarında satıyordu. Ben evde çay, börek yapıp yanına gidip yardım ederdim. Evimizde iki çekyatımızdan başka bir şey yoktu. Dişimizle tırnağımızla kazıyarak bir ev aldık, hâlâ kredisini ödüyoruz” dedi. “Ben hamileyim beni işten çıkarmayın, ev kredim var çocuğumu komşuma bırakıp çalışıyorum” demek için defalarca rektörlüğe gittiğini aktaran Beyaz, yetkili birisiyle görüşemediğini söyledi. Doğum yaptıktan sonra bebeği Berkin ile hayata bağlanan Beyaz, “Haksız yere işten çıkarıldım. İstanbul Üniversitesini bana verseler ne olur? Ben çocuğumu düşünüyorum. Düşük yapsaydım, bunun hesabını kim verecekti o zaman” diye konuştu.

evrensel.net

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*