Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Diyarbakır’da işçiler oturma eylemi başlattı

Diyarbakır’da işçiler oturma eylemi başlattı

“30 yıldır ikinci sınıf yurttaşlığa razı olmadığını göstermek için kanıyla canıyla bedel ödeyen bir halkın mensupları olarak ikinci sınıf işçiliğe de razı olmayacağız”

Diyarbakır Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) İl Müdürlüğü’nde elektrik arızaları ve sayaçlara bakan 7 taşeron işçisinin ihalenin yenilenmesiyle işten çıkarılmasının ardından kendilerine destek veren 21 işçi de işten çıkarılmıştı.

İşçilerin işten çıkarılması DEDAŞ İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Dev Sağlık-İş ve DİSK’e bağlı Genel-İş’in de destek verdiği açıklamada sık sık “Direne direne kazanacağız”, “DEDAŞ şaşırma sabrımızı taşırma” ve “İşçiyiz haklıyız işimizi istiyoruz” sloganları atıldı.

İşçiler adına açıklama yapan Enerji-Sen Bölge Temsilcisi Halil Budak, “DEDAŞ yöneticileri hesapsız bir pervasızlık içindedir. Bu hesapsız pervasızlık bundan 30 yıl önceki 12 Eylülcülerin pervasızlığıyla aynıdır. Bu toprağın insanının zorbalıkla her türlü hakareti sineye çekeceğini, katlanacağını sanan 12 Eylülcüler, 30 yıldır süren bir onur mücadelesini ateşlediler. Bizi köle yerine koyarak, keyiflerine göre işten çıkarıp işimizle, hayatımızla oynayarak onurumuzu iki paralık edeceklerini sanıyorlar. 30 yıldır ikinci sınıf yurttaşlığa razı olmadığını göstermek için kanıyla canıyla bedel ödeyen bir halkın mensupları olarak ikinci sınıf işçiliğe de razı olmayacağız” dedi.

Mücadelelerinin kölece çalıştırmayı amaçlayan taşeron sisteme karşı olduğunu belirten Budak, “Maaşları zamanında ve tam yatması, mesai ücretlerinin verilmesi, direk tepelerinde, trafo merkezlerinde yaşanan cinayetlere son verilmesi içindir” diye konuştu.

Açıklamanın ardından işçiler, tekrar işlerine dönene kadar her sabah mesai saati bitimine kadar DEDAŞ önünde oturma eylemi başlatacaklarını duyurdu. İşçiler açıklamanın ardından oturma eylemini başlattı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*