Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Dilek Gültekin’in Yazaki direnişi 10. gününde

Dilek Gültekin’in Yazaki direnişi 10. gününde

Bursa Gemlik Serbest Sanayi Bölgesi’nde Yazaki Otomotiv Fabrikası’nda montaj ve gözlem operatörü olarak çalışırken işten atılan Dilek Gültekin’in fabrika önündeki direnişi 10. gününe girdi.

“Performans” bahanesiyle işten atılan Gültekin’in gerçek işten atılma nedeni, kadın işçilere yapılan tacizlere, ağır sömürü koşullarına tepki göstermesi ve sendikal faaliyette bulunması.

TOMİS Sendikası üyesi Gültekin direnişe başlayınca gözaltına alındı ve tehdit edildi. Bırakıldıktan sonra direnişini sürdüren Gültekin’in direnişi Bursa tekstil ve metal işçilerinin dayanışma ziyaretleriyle güçleniyor.

Gültekin, Yazaki’deki koşulları ve mücadelesini şöyle anlatıyor:

“Yazaki’de İŞKUR üzerinden sürekli 11 ay çalıştırıp çıkartan bir işçi sirkülasyonu uygulanıyor. Sürekli sayı hedefleri yükseltiliyor. Ustabaşılar tarafından baskılar uygulanıyor. Sürekli tutanak tutuluyor, yevmiye kesme cezası veriliyor. Ben de içerde bunların mücadelesini verdim. Bunlardan kurtulmak için sendikalı olmak gerektiğini savundum. Burada bir Japon tekeli var. Devlet içerideki taciz vakası yerine orada hakkını arayan bir işçiye müdahale ediyor. Benim mücadelem içerideki arkadaşlarımın daha iyi çalışma koşullarına kavuşma mücadelesi, sendikalaşma mücadelesi. Ben bu işe mahkum değilim ama arkadaşlarımın içerde daha iyi koşullarda çalışmaları için mücadele veriyorum.”

Gültekin, direnişinden Nuriye ve Semih’in direnişlerine de dayanışma selamı gönderiyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*