Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Dikmen’de kent yoksullarıyla bir direniş günü…

Dikmen’de kent yoksullarıyla bir direniş günü…

Sabahın erken saatlerinde Dikmen Vadisi’ne gelen yüzlerce polis, yıkmak istedikleri evlerin etrafını sarmaya başladı.

Buna karşılık, Barınma Hakkı Bürosundan çoğunluğu kent yoksullarından oluşan vadi emekçilerinin bir araya toplanması için anonslar yapıldı.

Polis, tazyikli su ve gaz bombaları ile genci, yaşlısı, kadını, çocuğu ile direnişe geçen emekçilerin bir araya gelmesini engellemeye çalıştı.

Kurulan barikatlarla saldırı durdurmaya çalışan yoksul emekçiler bir taraftan da attıkları taşlarla polisi geri püskürtmeye çalıştı.

Yaklaşık 4 saat süren çatışmada polis direnen kitlenin üzerine sürekli tazyikli su sıktı ancak bir süre sonra TOMA’nın suyu bitti.

Polis, bazı evlerin kapılarını ve camlarını kırarak içeri gaz bombaları attı.

Farklı noktalarda kurulan barikatlarla saldırılara karşılık verildi ve çatışma farklı noktalara da sıçradı.

Çatışma sırasında kullanılan plastik mermi ve gaz bombaları çok sayıda emekçinin ve gencin yaralanmasına neden oldu.

Bir emekçinin bileği ve parmağı, bir emekçinin de koluna isabet eden gaz bombasıyla kolu kırıldı. Polis yıkım ekibiyle birlikte bir ailenin de evini yıktı.

Polisin geri çekilmesinin ardından direnişteki Dikmen emekçileri, kadınlar, gençler, Barınma Hakkı Bürosu önünde toplandı. Burada yapılan açıklamaya BDP ve CHP Milletvekillerinin yanı sıra meslek ve kitle örgütlerinden uzmanlar da katıldı.

Dikmen Barınma Hakkı Bürosu Temsilcisi Tarık Çalışkan, barınma hakkı mücadelelerinden hiçbir şekilde vaz geçmeyeceklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Saat 15.00’te Barınma Hakkı Bürosu önünde tekrar toplanıp buradan Altın Koza İnşaat firması önüne yürünerek bir protesto açıklaması yapılması kararlaştirıldı. Tekrar bir araya gelen vadi işçi ve emekçileri, Altın Koza İnşaat firmasının olduğu yere doğru yürüyüşe geçti.

Firmanın bulunduğu şantiyenin önüne gelmeden polis yine TOMA’larla ve barikat kurarak firmanın olduğu yerde basın açıklamasına izin verilmeyeceğini söyledi.

Bir süre oturma eylemi yapan kitle daha sonra milletvekillerinin araya girmesiyle açıklamayı polis barikatının önünde yaptı.

Yapılan açıklamada;

”Yeni adıyla ”Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’adlı bu proje kapsamında söz konusu bölgede barınan 600 kadar hane, yaklaşık 2 bin yurttaşımız;evlerini kaybetme ve sokakta kalma durumuyla karşı karşıyadır.Son derece yoksul olan bu yurttaşlarımızın barınma hakkını gözetecek ciddi bir uzlaşma arayışı ise ne yazık ki bugüne kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirilmiş değildir.Özünde yöredeki ranta el koyma ve sermayeye
pazarlama amacı güden İ.Melih Gökçek ve onun yandaşı Koza İnşaat tarfından, bu proje nedeniyle bugün sabah saatlerinde bölgede bir kez daha yıkım operasyonu düzenlenmiştir. Operasyonda,gaz ve plastik mermi kullanılmış ve çok sayıda kişi ciddi biçimde yaralanmıştır.

Öte yandan ifade edildiği üzere söz konusu bölgede barınan 600 kadar hane, yaklaşık 2 bin yurttaşımız; içinde bulundukları maddi-sosyal olanaksızlar nedeniyle başkaca bir barınma ve yaşam olanağına sahip bulunmamaktadırlar ve olası bir zor yolu ile yıkım ve tahliye durumunda sokakta kalacaklar; özellikle çocuk, kadın ve yaşlılar nezdinde ciddi bir toplumsal mağduriyet oluşacaktır.

Bu nedenlerle,hukuki dayanağı olmayan,öte yandan insan haklarına ayırılık taşıyan ve ciddi toplumsal mağduriyetlere yol açacak olan söz konusu yıkım ve tahliye işlemlerine derhal son verilmesini istiyoruz, anılan yargı kararlarının ve kamusal gereklerin varlığına rağmen keyfi yıkım ve tahliye uygulamasına yönelen yetkililer hakkında da gerekli adli ve idari işlemler başlatılacaktır.” denilerek eylem bitirildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*