Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Dev Sağlık İş: ‘Atılan temsilcimiz geri alınsın’

Dev Sağlık İş: ‘Atılan temsilcimiz geri alınsın’

Koşuyolu Hastanesi‘nde çalışırken taşeron şirket tarafından başka bir hasteneye gönderilmek istenen Dev-Sağlık İş İşyeri Temsilcisi Ziya İncedere, hastane önünde çadır kurarak direnişe geçti

Dev-Sağlık İş, Koşuyolu Hastanesi önünde Ziya İncedere’nin sürgün bahanesiyle işbaşı yaptırılmamasını protesto etti. Eyleme Koşuyolu Hastanesi’nde çalışan işçilerin büyük bir kısmı katıldı. İşçiler İncedere’nin direnişinde yalnız olmadığını dile getirerek “Atılan temsilcimiz geri alınsın” sloganı attı.

Eylemde, Dev-Sağlık İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir açıklama yaptı. Çerkezoğlu, Süreyyapaşa Hastanesi‘nde üyelerinin haklarından feragat etmeleri istenen evrakları imzalamadıkları için haksız ve hukuksuz bir biçimde işten çıkarılmalarının tesadüf olmadığını dile getirdi. Koşuyolu Hastanesi’nde işyeri temsilcilerinin bir başka hastaneye sürülmeye çalışılmasının da tesdüf olmadığını belirten Çerkezoğlu, şunları söyledi: “Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı’nın gündemde olduğu bu süreçte bu uygulamar sendikamıza yönelik bir saldırıdır. Bizler her hastane önünde direniş çadırı kurmak zorunda kalsak, tek bir kişi bile kalsak mücadele bayrağını yükseltmeye devam edeceğiz.”

Çerkezoğlu’nun açıklamasının ardından, başka bir hastaneye gönderilerek aslında sürgün edildiğini söyleyen İncedere, “Ben bu hastanenin işçisiyim, işimi geri istiyorum” dedi. Hastane önünde çadır kurarak direnişe geçen İncedere, her gün mesai saatlerinde direniş çadırında mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.

Eyleme Süreyyapaşa Hastanesi direnişçileri, Genel İş, Halkevleri, TKP, UİD-DER ve EMEP üyeleri de destek verdi.

İncedere’nin başındaki sargı bezi

İncedere’nin kafasındaki sargı bezleri dikkat çekti. İncedere, Yoplu İş İlişkileri Yasası meclise taşındığı gün DİSK’in Ankara’da meclis önünde gerçekleştirdiği eylemde polisin saldırısına uğramış ve yaralanmıştı.

Ne olmuştu?

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde örgütlü Dev Sağlık İş sendikasının işyeri temsilcisi Ziya İncedere’ye 1 Ekim günü işbaşı yaptırılmadı. Taşeron şirket tarafından, evine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde çalışacağı söylenmişti.

Bu İncedere’nin ilk direnişi değil

Koşuyolu Hastanesinde daha önce de dört işçi Tekel işçilerine destek eylemlerine katıldıkları için işten çıkarılmıştı. Dört işçinin içinde Ziya İncedere de vardı.

Sendika.Org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*