Home » GÜNDEM » “derken karanfil elden ele” HAZİRAN DİRENİŞİ

“derken karanfil elden ele” HAZİRAN DİRENİŞİ

Devrimci Proletarya’nın 4. sayısı derken karanfil elden ele HAZİRAN DİRENİŞİ” başlığıyla Ocak 2014’de yayımlandı.

Keşke yalnız bunun için isyan etseydik

Ankara’da bir grup öğrenci Haziran Direnişi sırasında bir video hazırladı: “Keşke yalnız bunun için kırsaydım seni.” Camları kırılmış bir panonun önüne geçen gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine, öğrencisinden işçisine, birçok eylemci panoyu kastederek “bunu ben kırdım, çünkü…” diye başlayan cümleler kuruyor. Video, devrimci kitle şiddetinin meşruluğunu Cemal Süreya’nın “Keşke yalnız bunun için sevseydim seni” dizesine atıfla anlatıyor. Bir genç kadın geçiyor kırık panonun önüne “Bunu ben kırdım, çünkü ses çıkarmak istedim”, bir başkası “Bunu ben kırdım, çünkü üstüne yazdığım yazıları siliyorlardı” diyor. Bir erkek öğrenci tuzla buz olan panonun camlarını eline alıyor “Bunların hepsini ben kırdım, çünkü bunların hepsi çok güzel”, bir başkası “Bunu ben kırdım, çünkü polisle yakan top oynarken aramıza girmesini istemedim”, öteki “Bunu ben kırdım, çünkü gaza geldim” diyor ve bu sırada her taraftan “gaz”a gelmenin görüntüleri giriyor. “Bunu ben kırdım, çünkü baretim sağlam mı merak etmiştim”, “Bunu ben kırdım, çünkü canım sıkılıyordu”, “Bunu ben kırdım, çünkü barikata eşya lazımdı”, “Bunu ben kırdım, çünkü kuşlar içinden geçebilsin istedim”… Cemal Süreya’nın yirmi şiirinin hepsi “Keşke yalnız bunun için sevseydim seni” dizesiyle biter. Her bir şiir farklı bir temayı ele alır. Ama en nihayetinde dönüp dolaşıp bu son dizeye bağlanır, sanki tek bir şiir olur. Şair sevmiştir; kuşlar toplanıp göçtüğü için de, “konsolun üstünde noksan bir gümüş kutusu” için de, “eşiklere oturmuş bir dolu insan” için de, iki çay söylemiştir, biri açık olduğu için de ve daha bir dolu şey için… Öyle bir sevgidir ki bu, her şeyde kendini var eder, çoğalır. Yani dünyanın, kendisinin ve sevgilisinin her hali, her anı için sevmiştir ve sevmektedir. Evrensel bağıntılılık ilişkisi devrededir ve yaşamın kendisi onun sevgisini koşullamaktadır. Biz de bu kitapta, tıpkı şair gibi yaşamın her haline ve zamanına dokunarak “Keşke yalnız bunun için isyan etseydik” diyoruz. Birçok yönden bu isyanın nedenlerini ve zorunluluğunu (burjuvazi-proletarya çelişkisinin yaşamın her anına nüfuz etmesiyle birlikte) anlatıyoruz. Direnişin zayıf karnını ve taşıdığı dinamikleri, hareketin gelişim seyrini enternasyonal sınıf mücadelesinin -küresel isyan ve direniş dalgasının- bir parçası olarak değerlendirmeye, devrim ve komünizmin gündeki maddi-toplumsal temellerini çözümlemeye çalışıyoruz. İsyan ve direnişin zorunluluğuyla yeni bir yaşam ihtiyacı ve özlemimizin yakıcılığının birbirine nasıl bağlandığını… Bunun geleceğe devreden yönünü…

Geleceğe çevirelim yüzümüzü. İnsanın tüm yetileriyle özgürce kendisini geliştirebileceği zamanlara… “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!”

Devrimci Proletarya 4.Sayı çıktı.

Gezi Direnişi yazılarından oluşan Devrimci Proletarya 4.Sayı “Derken karanfil elden ele, Haziran Direnişi” başlığı ile yayınlandı.

Devrimci Proletarya’nın 4.Sayısına Şu adreslerden ulaşabilirsiniz;

Pina Yayım-Basım:

İstiklal cd. Balo sk. Kat:2 No:32/8

Taksim/İSTANBUL

Harmes Sahaf:

Meşrutiyet Cd. Sahne Sk Aslıhan Pasajı (Galatasaray Lisesi Karşısı)

Taksim/İSTANBUL

Kibrit Kitapevi:

Meşrutiyet Cd. Sahne Sk Aslıhan Pasajı (Galatasaray Lisesi Karşısı)

Taksim/İSTANBUL

Soho Cafe:

İstiklal Cd. Süslü Saksı Sk. no:7 Taksim/İSTANBUL

Maya Kitabevi:

Hatboyu Cd. Pendik İş Merkezi Zemin kat No:19
(İstasyon ve eski simit sarayı karşısı)

Pendik-İstanbul.

Ezgi Kitabevi:

Altıparmak Yahşi Bey Mahallesi Bozkurt Caddesi Osmangazi – BURSA

Dost Kitapevi:

Konur SK No: 4  Kızılay/ANKARA

İlhan İlhan Kitapevi:

Karanfil Sokak 30/3 Kızılay/ANKARA

Kitapsan:

Kıbrıs Şehitleri Cd. Alsancak/İZMİR

Baran Kitapevi:

Yeraltı Çarşısı No:36 Dersim

ÜTOPYA KÜLTÜR MERKEZİ:

Hamidiye Mah. Atatürk Cad. Irmak Apt. No: 108/A MERSİN

FISILTI KİTAPEVİ:

1. Plaj Yolu Lila Kuaför Yanı Erdemli/MERSİN

Ayrıca [email protected] adresinden istenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*