Home » DÜNYA » Demiryolculardan ses, ışık ve kararlılık gösterisi!

Demiryolculardan ses, ışık ve kararlılık gösterisi!

Bir süredir demiryolu grevi ile içerden buluşma arayışı içinde iken Çarşamba günü Gare St. Lazare önünde bir grup işçinin bildiri dağıtımına rastladık. Onlardan aldığımız bilgi ile bir delege (temsilci) ile konuşma imkanını yakaladık. Delegeden işçilerin bugün Montparnasse’tan yapacağı eylemin bilgisini de aldık. Ve eyleme bugün biz de dahil olduk. Gare St. Lazare’da bir araya gelen işçiler arasında biz Devrimci Proletarya okurları da vardık.

Saat 11.00 sularında işçiler akın akın Gare St. Lazare’dan çıktılar, “Direniş!”, “Hep birlikte!” sloganları ile bir süre garın önünde durduktan sonra tekrar istasyona indik. Trende ilerlerken işçilerin sonunda buluşacağı Invalides istasyonu ile Champs Elysees’de çıkışların kapatıldığı anons edildi. Bu anons alaylarla karşılandı. Montparnasse garında inerek caddeye çıkıldı ve birkaç istasyon ötedeki Invalides bulvarına ulaşıldı. Yol boyunca sloganlar susmadı. Grevci işçiler ellerinde üyesi oldukları sendikaların (CGT, FO ve Sud-Rail) flamalarının yanı sıra kendi hazırladıkları dövizleri de taşıdılar. Bunlardan birinde “Kapitalizm raydan çıktı, devrildi” yazıyordu! Polis, işçilere kapatılan Champs Elysees bulvarına girilmemesi için muhtelif yerlerde tertibat aldı. Eyleme kendi talepleri için grevde olan müzisyenler de katıldı.

İşçiler hükümete taleplerini kabul etme çağrısı yapan ve meydan okuyan konuşmaların ardından eylemi “Biz buradayız, yine döneceğiz, hep birlikte, hep birlikte!” sloganlarıyla gelecek hafta Perşembe yapılacak yürüyüşe çağrı yaptılar. 223

Eylem geçtiğimiz Eylül ayında yapılan yürüyüşe ve 1 Mayıs gösterisinden işçilerin coşkusu, neşesi ve kararlılığı ile ayrılıyordu. Eylem bitirildikten sonra işçiler uzun bir süre daha alanda kalıp slogan atmaya devam ettiler. İşçilerin ellerindeki “meşaleler”le yol boyunca kırmızı ışık ve dumana boğuldu. Patlayıcı sesleri sloganlara karıştı.

Uzun zamandır neoliberal kapitalist yapılandırmanın hedefi olan ve patronların belli bir yol aldıkları mücadelenin bu belirleyici etabında demiryolu işçilerinin en mücadeleci bölüklerinin kararlılığı bu eylemde bir kez daha görüldü.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*