Home » BASINDAN » Delphi de işçi kıyımı

Delphi de işçi kıyımı

2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşmeleri süreci Bursa’daki Delphi Fabrikası’ndan atılan yüzden fazla işçiyle açıldı

Eylül’de başlayacak 2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşmeleri süreci işçi kıyımıyla açıldı. Türk Metal (TM) çetesiyle patronların bir önceki sözleşme döneminde düşük zam ve 3 yıllık sözleşmeyle bağladıkları sürecin ardından yaşanan işçi öfkesiyle işkolunda kurduğu ırkçı-gerici-mafyatik saltanatı yerle bir olan TM çetesi, bu sözleşme dönemine de aynı sınıf düşmanı tutumuyla giriş yapmış oldu.

Daha sözleşmelerin ilk görüşmeleri başlamadan Bursa’daki Reno, Mazda ve Tofaş’ın elektrik sistemlerini yapan Delphi Fabrikası’ndan 100’ü aşkın işçinin Kurban Bayramı’na sayılı günler kala işten çıkarılması bunun tipik ifadesidir. Bu kitlesel kıyımda TM’nin bilgisi ve hatta yönlendiriciliğinin olmadığını düşünmek abes olur.

Yeni bir TM-MESS klasiğiyle açılan 2017 MESS Grup TİS’leri öncesinde hedefe çakılan işçilerin çoğunluğuysa TM çetesini fabrikalardan silinecek noktaya getiren metal fırtına döneminde oluşan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üye ve yöneticisi. TOMİS’in en güçlü örgütlülüğe sahip olduğu Delphi’de yaşanan bu kıyımın yüzlerce işçiyi kapsaması bekleniyor. İşten atılan işçilerin bir bölümüyse TM üyesi oldukları halde ona muhalefet eden işçiler.

İşçilerin gözünü boyamak için gerçekleştirdiği anketler ve hazırladığı ortalama sözleşme taslağıyla metal fırtına döneminde yaşadığı hezimeti aşmaya çalışan TM çetesinin tüm korkularına rağmen, asıl olarak sınıf düşmanı refleksleriyle hareket ettiği bir kez daha açığa çıkmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*