Home » GÜNDEM » Çorlu katliamı: Bir kutupta sermaye birikimi, diğer kutupta ceset ve sakatlık birikimi!…

Çorlu katliamı: Bir kutupta sermaye birikimi, diğer kutupta ceset ve sakatlık birikimi!…

Uzunkışla-Halkalı günlük seferini yapan 360 yolculu trenin Çorlu’da 5 vagonunun devrilmesiyle 24 kişi öldü, 226 kişi ağır yaralandı.

Kaza değil katliam! Katliamın nedenleri son derece bariz: Demiryolu yapımının taşeron şirkete devredilmesi, taşeron şirketin maliyetleri azaltmak için dere yoluna, altyapısız şişirme dolguyla demiryolunu yapması, TCDD’nin “ödeneksizlik” gerekçesiyle yol bakım ve kontrol hizmetini kaldırmış olması, demiryolu yapım ve kontrolünde gerekli yaşamsal standartlara, etüdlere uyulmaması, denetimlerin yapılmaması.

Yani Soma katliamının nedeni neyse bu da o: Karlılığı yükseltmek için “maliyetten tasarruf” altında tasarrufun işçilerin ve müşterileştirilen kitlelerin sağlık ve can güvenliğinden yapılması.

Kapitalizm: Bir kutupta sermaye birikimi, diğer kutupta ceset birikimi.

“…ilk belirlemelere göre ciddi bir ihmal var. demiryolu hattı yapılırken göçme, çökme ve tabaka kayması ve boşalması ile ilgili bilgiler dikkate alınmamıştır. ayrıca yağan yağmurlar dikkate alınarak gerekli olan bakım ve kontrollerin yapılmadığı, bu kazanın sadece en son yağan yağmurlara bağlanmaması gerektiğinin bilinmesini de istiyoruz!

suçlu yağmur değildir! yapanlar, yaptıranlar ve yapılmış olan yapıları denetlemeyenlerdir.

felaketlerin nedeni doğa olayları değil, mühendislik bilgi ve birikiminin günlük ticarete teslim edilmesidir!

ayrıca, yapı ruhsatlarından mühendis ve mimarlarım imzalarının kaldırılmış olmasının acı sonuçlarını, ileride fazlasıyla yaşayacağımızın altını bu kazayla birlikte, bir kez daha çizmek isteriz!”

İnşaat Mühendisleri Odası

Maliyetli bulunup kaldırılan yol kontrolörleri üzerine kısa bir film:

Tren Yolu Bekçileri

Maliyetli bulup yol kaldırdıkları yol bekçiliğinin mini hikayesi.Yol bekçiliği kaldırılmasaydı tren kazası ile 24 kişi ölmeyecek, 338 kişi yaralanmayacaktı.

Gepostet von Önder Algedik am Sonntag, 8. Juli 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*