Home » GÜNDEM » Cizre’de Katliam

Cizre’de Katliam

Cizre’de 60  gündür her türlü yasağa ve ablukaya karşı direnen kürt halkına yönelik sermaye devleti dün akşam bir katliam gerçekleştirdi. Günlerdir bir evin bodrum katında sıkışıp kalan yaralılara yönelik HDP’nin girişimleri karşısıda oyalama taktiği ortaya koyan devlet dün gece TRT 1 kanalından Cizre’de “çıkan çatışmada” 60 kişinin öldürüldüğünü belirten bir haber yaptı. Cizre ve kürdistanda kirli savaşı yürüten özel harekat  ve jandarma özel harekat timlerinin kullandığı sosyal medya hesaplarından haberin hemen arkasından fotoğraflar paylaşıldı.

15 Gündür bodrum katında yardım bekleyen yaralıların olduğu yere operasyon yapıldığı çatışma süsü verilerek yaralıların bombalar ile katledildiği düşünülüyor. TRT haberinin ardından bir çok sermaye medyası sevinç çığlıkları atarken çelişkili rakamlar ortaya çıktı. HDP’li vekil Faysal Sarıyıldız ve ANF kaynakları katliam alanından net bilgiye ulaşamadıklarını ancak bölgeden iki yüksek patlama sesinin geldiğini belirtiler. Gece boyunca net haber alınamayan katliam bölgesinden sabah saatlerinde sermaye devletinin katliam yaptığına yönelik bilgiler gelmeye başladı.

“TRT’nin dün gece saatlerinde ‘son dakika’ haberi olarak geçtiği iddiaya göre, asker ve polis özel harekatçılar yaralıların bulunduğu bodrum katına operasyon düzenledi. Operasyonda 60 kişinin de öldürüldüğü iddia edildi.”

DİHA ise gece yaptığı açıklamada özel harekat polisleri tarafından 9 kişinin yakıldığı binanın bodrumu ile günlerdir yaralıların beklediği bodruma aynı anda poislerin saldırı düzenlediğini ve bölgeden patlama sesinin geldiğini belirtti. Akşam saatlerinde TRT’nin haberinin ardından Cizre devlet hastahanesine 7 kişinin yanmış bedenlerinin getirildiğini belirten DİHA net bigiye ulaşamadıklarını belirtti.

DİHA’nın 02.30’da geçtiği haberine göre Cizre Devlet Hastanesi emekçilerini bir odaya kapatan polisin, infaz ettiği yaralıların cenazelerini hastaneye getirdiği öğrenildi. Polisin sabah saatlerinde de hastaneden çok sayıda ceset torbası aldığı belirtildi. Bu gelişme katliam planının önceden yapıldığını ve devletin bodrumda sıkışan onlarca insanı öldürdüğü ihtimalini güçlendirdi.

Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç veda konuşması yapmıştı

mehmet_tunc_konusmaGünlerden bu yana vahşet ve katliamın yaşandığı Cizre’de, Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç (7 Şubat günü) Med Nuçe TV canlı yayınına katılarak veda anlamı içeren bir konuşma yapmıştı. Çok büyük bir vahşet yaşandığını, çok sayıdaki binanın bodrumunda sivil insanların bulunduğunu aktaran Tunç şöyle demişti:

“60 gündür sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Bunu izleyip sessiz kalanlar bizi defnetmesinler. Kimse bu saatten sonra cenaze defnetmesin. Kendileri nereye defnediyorsa defnetsin.

Kürt halkına sesleniyorum; bu bir mücadeledir. Özgürlük mücadelesi uzun soluklu bir mücadeledir. Sadece Cizre’nin düşüşü ya da 100 kişinin katledilmesiyle bu hareketin bitmeyeceğini herkes bilmelidir.

Cizre halkı var gücüyle bedenini tanka, topa, lav silahına, roketatarlara siper etti. Mücadeleye devam eden arkadaşlara buradan selam ediyoruz. Cizre halkı 60 gündür soğuğa, açlığa, susuzluğa rağmen diz çökmedi. İnsanlarımızın bizimle gurur duyması lazım.

Yaklaşıyorlar. İnfaz niyetleri var. Dün de ‘teslim olun’ çağrısı yaptılar, hepimizi öldüreceklerini söylediler.”

 

Faysal Sarıyıldız, Cizre’deki son duruma ilişkin sabah saatlerinde ANF’ye verdiği bilgide “Binaların ikincisinde çoğu yaralı 62 insan olduğu bilgisi mevcuttu bizde. Onlarcasının katledildiği kesin. Zaten daha önce 9 kişi yakılarak katledilmişti. Bir çocuk kapıda infaz edilmişti. Katledilenlerin cenazeleri de bu binada bulunuyordu. Diğerlerinin de dün infaz edildiği anlaşılıyor. Şimdi de Petröl’ün arkasındaki evde 30’a yakın kişinin yanmış halde bulunduğu ve bedenlerinde kurşun izi olmadığı bilgisi bize ulaştı” dedi.

Şırnak valiliği ise 10 kişinin çatışmalarda etkisiz hale getirildiğini içeren bir açıklama yaptı. Bölgede ki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*