Home » BASINDAN » Cinsel istismar yasasına karşı mor kurdeleli eylem

Cinsel istismar yasasına karşı mor kurdeleli eylem

Ankara Kadın Platformu, tekrar gündeme getirilen cinsel istismar yasasına karşı gerçekleştirdikleri mor kurdeleli eylemde, “Bugün de yarın da, çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız” açıklaması yaptı. 

Ankara Kadın Platformu, bir süredir gündemde tutulan “olası istismar yasasına karşı” Çankaya Belediyesi önünde mor kurdelelerle eylem gerçekleştirdi. Kadınlar fiziki mesafe kurallarına uyarak, mor kurdelelerle çember oluşturuldu. “İstismarın affı olmaz”, “Erken yaşta evlilik şiddettir” ve “Çocuk istismarını aklama yargıla” dövizlerinin taşındığı eylemde, Ankara Kadın Platformu’ndan Dilek Yıldız konuştu.

Siyasi iktidarın bir süredir çocuk istismarı faillerinin “evlilik affı” adı altında tahliye etmeyi amaçladığını ifade eden Yıldız, “Her seferinde var gücümüzle karşı çıkarak durdurduğumuz yasa tasarısı, şimdi de bayramdan sonra Meclis gündemine getirilmeye hazırlanıyor. Yasa tasarısı, bir çocuk cinsel istismar failiyle evlendirildiyse, çocuğu istismar eden kişi çocuğun kocası olarak eve döner diyor. Çocuk ve istismar faili arasında 15 yaş fark olabilir diyor. Yani; 30 yaşında bir erkek 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye dünyada 3’üncüsü

Tasarının tecavüzcüleri koruduğunu ve cinsel istismara maruz bırakılmış çocukları cezalandırdığını dile getiren Yıldız, şöyle konuştu: “Bu tasarının Meclis’ten geçmesi, çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze mahkûm edilmesi anlamına geliyor. Türkiye, çocuğa yönelik cinsel istismarda dünyada 3’üncü sırada. Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda 3 kat arttı. Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı, çocuklara karşı isleniyor. 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğratılarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Bakanlık tarafından duyurulan bu veriler bile, bu topraklarda yaşanan çocuk istismarı vakalarının korkunç boyutlarda olduğunu gösterirken, bizler bu verilerin gerçek sayıların çok altında olduğunu biliyoruz. Kısa zaman önce İstanbul’da bir devlet hastanesinde, bir kadın hastane çalışanının ortaya çıkardığı, hastaneye bir yılda 376 çocuğun hamile olarak getirildiği ve tutanak dahi tutulmadığı gerçeklerini ortaya koyan liste bunun en yakın kanıtıdır.”

Yıldız, TV programlarında da çocuk istismarının meşrulaştırılmak istendiğini belirterek, “AKP’nin kirli zihniyetinin yansıması, AKİT TV’de açık açık istismarı destekleyen açıklamalar ile nabız yoklanmaya çalışılıyor. İstanbul Sözleşmesi uygulanmazken, yasalar çocukları ve kadınları korumazken, maruz kaldığımız şiddet, bizim için sokaktaki virüsten daha tehlikeli. Güvenle evimizde kalabilmek için, evlerde de sokakta da çocukların ve kadınların güvenli olacağı zamanlar için virüse rağmen bugün buradayız” dedi.

Göz yummayacağız’

Yıldız, “Evlenmek ya da çocuk yapmak çocukların değil, yetişkinlerin kendi rızalarıyla verebileceği kararlardır. Çocukların çocukluklarını çalmanıza izin vermeyeceğiz! Bu yasanın bir sefere mahsus olacağını söylüyorlar. Bugün de yarın da çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız” diye konuştu

Yıldız, şu talepleri sıraladı: “Yasa tasarısı, yalnızca akran ilişkisinden kaynaklı yaşanan mağduriyetleri giderecek biçimde düzenlenmeli, cinsel istismarı önlemek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı, aile rızasıyla 17, mahkeme kararıyla 16 olan evlilik yaşı, hiçbir gerekçeyle esnetilemeyecek biçimde 18 yaş altına yasaklanmalı, devletin sorumluluğunun, tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğu unutulmamalıdır.”

Kadınların eylemi, “İstismarı aklama suçluları yargıla”, “İstismarcı AKP elini çocuklardan çek”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla son erdi.

Kaynak:MA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*