Home » DİRENİŞ ÇADIRI » Cerrahpaşa’da Direniş

Cerrahpaşa’da Direniş

Cerrahpaşa Üniversite Hastanesinde çalışan işçileri, hastane bahçesinde çadır kurarak direnişe başladı.

Dev Sağlık-İş Sendikası öncülüğünde hastane bahçesinde bir araya gelen işçilere Kocamustafapaşa Dayanışması, Eğitim-Sen Üniversiteler Şubesi, İstanbul Tabip Odası ve hastalar ile hasta yakınları destek verdi.

Hastane yönetimi işçilerin çadır kurmasına izin vermeyeceğini belirterek özel güvenlik elemanları ile işçilere müdahale etmeye çalıştı. işçiler basın açıklaması yaptıktan sonra özel güvenlik saldırısına rağmen çadırlarını kurdular.

İşçiler, basın açıklamasın da, “Bizler yıllardır İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yemek hizmetlerinde çalışan ve akıl almaz bir gerekçe ile işsiz kalan 10 işçiyiz. Yıllardır çalıştığımız Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir kısmımız 29 Eylül’de, bir kısmımız ise 20 Aralık günü rotasyona tabi tutularak üniversitenin Beyazıt Kampüsü’ne gönderildik. 1 Ocak günü yeni şirketin Beyazıt Kampüsüne gelmesi üzerine kendi işyerimiz olan Cerrahpaşa Kampüsü’ne geri geldik. Fakat şirket hiçbir gerekçe göstermeden bizlere işbaşı yaptırmadı. Sendikamız ve temsilcilerimizle beraber sorunu çözmek ve işbaşı yapılmamız talebiyle defalarca hastane yönetimi ile görüştük. Bu görüşmelerde hastane yönetiminin sorumluluk almaması üzerine sorun çözülemedi. İşimizi, ekmeğimizi geri almak için tek yol direniş oldu” dedi.

işçilerin ardından söz alan Dev Sağlık-İş  Genel Sekreteri Gürsel Kaya ise “Hastane yönetimi kolay olan şeyi yapmıyor. Kolay olan hukukun gereğini yerine getirip arkadaşlarımızı işe geri almaktır. Hastane yönetimi bizi kavga etmeye zorluyor” dedi.

eylem sırasında işçiler , “Emeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz. Atılan işçiler geri alınsın” pankartı açarak, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*