Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Çerkezköy Prettl Endüstride işten atılmalara karşı 200 kadın işçi fiili grev, işgal, direnişte!

Çerkezköy Prettl Endüstride işten atılmalara karşı 200 kadın işçi fiili grev, işgal, direnişte!

Tekirdağ Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Prettl Endüstri Sistemleri fabrikasında, 19’u kadın 20 işçi TİS sürecinde işçileri bastırmak için işten atıldı.

Fabrikada TİS görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı ve “arabulucu”ya gitti. Türk Metal çetesi, TİS’i çoktan satacaktı satmasına ama, fabrikada kadın işçiler tabanı kaynıyor, Türk Metal’e göz açtırmıyordu.

200 kadın işçi, Türk Metal sendika-çetesinin engellerine karşın işten atmalara karşı ve TİS talepleri için fabrikayı işgal ettiler. Kendilerini fabrikaya kapatarak, üretimi durdurdular.

Direnişteki bir işçi kadının mesajı sosyal medyada büyük yankı yarattı:

“Ben Prettl Fabrikası’nda çalışan bir kadın işçiyim ve 19 arkadaşımla birlikte bugün işten çıkarıldım. Kadın olduğumu özellikle belirtiyorum, çünkü bu da en az işçi olmak kadar büyük bir parçası hayatımın. Gece vardiyasına gitmeden sütümü sağıyorum ben çocuğum için. Ve sabah dönüp kahvaltı hazırlıyorum. Uyuyup kalkıp evi toplayıp çamaşır yıkayıp yemek yapıyorum. Çalışıyorum ben ekmek param için ve 10 seneden uzun süredir çalıştığım fabrikam ile toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürerken sırf sendikam ile birlikte hareket ettiğim için beni işten çıkardı bugün. Benimle birlikte 20 haneye ateş düşürdü Genel Müdür Çetin Çetin. Bu vicdansızlıktır, anayasal hakkımıza tecavüzdür. Senelerdir senin için ter döken 20 kişiyi bu şekilde silip atmak vefasızlıktır. Ben yıllardır alın terimle ekmeğimi kazandım. Emeğimin karşılığını almak için onurlu şekilde durmaya da devam edeceğim. Peki ya sen?”

Prettl kadın işçileriyle işçi sınıfı dayanışmasına, kadın işçi dayanışmasına!

Prettl, işçi sınıfın yeni bir fiili kitle grev, işgal, direnişleri itilimine doğru bir başlangıç adım ve kazanımı olmalı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*