Home » İŞÇİ SINIFI » Bursa Vatan Hastanesi’nde direniş!

Bursa Vatan Hastanesi’nde direniş!

Özel Bursa Vatan Hastanesi işçileri ücretlerini alamadıkları için direnişteler. 7 işçinin 23 Kasım günü hastane önünde başlattıkları direnişleri devam ediyor.

Özel Bursa Vatan Hastanesi işçileri düşük ücretlerle çalıştıkları yetmiyormuş gibi ücretlerini alamıyorlardı. İlk olarak hastanede çalışan doktorların ücretleri ödenmedi. İşçilerin belirttiğine göre birçok doktor bu nedenle hastaneden ayrıldı. Hastanede son aylarda hastabakıcı, temizlik işçisi, hemşireler başta olmak üzere tüm işçilerin ücretleri ödenmemeye başlandı. Bundan kaynaklı olarak son iki aydır ücretlerini alamayan 35 işçi 12 Kasım günü iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. İşçilerin bu eylemini hazmedemeyen hastane sahibi işçilerin hakkını aramasını kabullenemedi ve 13 Kasım 2010 tarihinde tazminatları ve birikmiş alacakları verilmeden 10 işçi işten çıkarıldı.

İşçiler 23 kasımdan itibaren hastane önünde direnişlerini sürdürüyorlar. Direnişe devam eden 7 işçi haklarını alıncaya kadar direnişlerini sürdürmekte kararlılar. İşçiler Salı gününden beri hastane önünde sürdürdükleri eyleme yarın ara verip Pazartesiden itibaren sabahtan akşama kadar devam ettirecekler. İşlek bir cadde üzerinde bulunan hastane önünde dövizleri ile dikkat çeken işçiler sorunlarını Bursa halkı ile paylaşıyorlar ve olumlu tepkilerle karşılaşıyorlar.

Özel Bursa Vatan Hastanesi işçileri, aynı zamanda İstanbul Sıraselviler’deki Alman Hastanesi’nin sahibi olan patron Azmi Ofluoğlu’na şu şekilde sesleniyorlar:

“Her gün yeni bir yatırımla medyada yer alıyorsunuz. Yaptığınız her yeni yatırım, çalışanların karşılığı verilmeyen alınterinin ürünüdür. İşçinin ücreti, sizin için en kolay el konulabilir finansman kaynağı haline gelmiştir. Bizler ortaçağın köleleri değiliz, bizler haklarımızın gasp edilmesine göz yummayacağız. Bursa Vatan Hastanesi işçileri onuruna, emeğinin karşılığına sahip çıkıyor, çıkmaya da devam edecek.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*