Home » GÜNDEM » Bunun hesabı sorulacak!

Bunun hesabı sorulacak!

Diyarbakır’da gerçekleşen HDP mitingine bombalı saldırılar gerçekleştirildi. Patlamanın ardından polis kitleye saldırdı. Çatışmalar Diyarbakır sokaklarına da yayıldı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi, patlamada 316 kişinin yaralandığını açıkladı. Miting alanında bir kişinin de düşerek öldüğünün belirtildiği açıklamada, ‘Patlamada 2 olmak üzere miting alanında da bir kişinin düşmesi sonucu toplam 3 kişinin hayatını kaybettiği, 10’u ağır olmak üzere toplam 316 yaralı bulunmaktadır.” dendi. Gece saatlerinde ölenlerin sayısı 4’e yükseldi. Hayatını kaybedenlerden biri de 16 yaşındaki Ramazan Yıldız.

Miting sırasında patlatılan, trafo yakınına koyulmuş ilk bombanın demir bilyelerle tahrip gücü yükseltilmiş. İlk patlamanın hemen ardından patlatılan fünyeli ikinci bombayla da paniğin arttırılması ve izdihamın büyütülmesi hedeflenmiş. Saldırı açık bir kontgerilla eylemi görünümünde. Bu alçakça saldırıda ilk akla gelen olağan şüphelilerse AKP’nin seçim vesilesiyle tasmalarını serbest bıraktığı JİTEM artıkları ve Hizbullah çeteleri.

Seçim kampanyasında AKP’nin Kürt ulusunu ve siyasi temsilcilerini karalamaya yüklenen, İslam motifli yoğun gerici bir söylem tutturmasıyla atbaşı olarak şoven birikimde bir canlanma görülmekte, HDP’nin seçim çalışmalarına çeşitli saldırılar gerçekleştirilmekte, bunların karşısında da HDP seçim barajını aşmaya ve burjuva mecliste siyasi temsil hakkı kazanmaya odaklı pasif bir tutum sergilemekteydi. AKP ve devletin yürüttüğü “kontrollü gerilimle baraj altı bırakma” politikası, seçime saatler kala gelen bu alçakça saldırıyla yeni bir evreye taşındı.

Kürt halkının siyasal-toplumsal-ulusal hak ve taleplerine karşı girişilmiş bu faşist saldırıyı lanetliyoruz!
Öldürülen insanlarımızın acısını yaşıyor, ezilen Kürt halkının acısını paylaşıyoruz!
Sizin devletinize de, üç kuruşluk oy ve iktidar hesaplarınıza da lanet olsun!
Bu alçakça saldırıların hesabını soracak, elbet sizin sermaye düzeninizi yıkacak, biz kazanacağız!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*