Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Bu da sınıf uzlaşısı: 18 saat çalışma!

Bu da sınıf uzlaşısı: 18 saat çalışma!

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tes-İş Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, işçinin gerekirse 16-18 saatte çalışacağını söyledi. İşçiler verimli çalışmazsa, biz de gerekli düzenlemeleri yaparız diye “ulusal istihdam stratejisi” ve hükümetin yeni esnek çalışma paketine atıfta bulundu. Türk-İş ve Tes-İş başkanı Mustafa Kumlu’nun da bulunduğu salonda Bakan’ın pervasızlığına tepki olmadı.

Tes-İş 9. Olağan Genel Kurulu’nde konuşan
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, işçilere daha çok çalışmaları gerektiği nutku çekti, yeni esneklik düzenlemeleriyle tehdit etti.

Bakan Yıldız’ın bir sendika kurulundaki konuşması:

“Bizler gelişmekte olan Türkiye olarak mutlaka yeri gelecek 16-18 saat çalışabileceğiz. Değişimi iyi idare edebilmek adına bunu mutlaka yapmak lazım. Ben biliyorum ki benim işçim işini bitirmen çıktığı direkten inmez. O direkte sorunu 8 saatte çözerse 8 saat 18 saatte çözerse 18 saat çalışır. O yüzden biz uzlaşı içerinde bütün emeklerimizi beraber ortaya koyarak Türkiye’yi geliştireceğiz.

Ben özel sektörün içerisinden gelen, zaman zaman yarı özel yarı kamu iş yerlerinde çalışan birisi olarak söylüyorum. Hangi sektörde çalışıyor olursak olalım mutlaka verimli olarak çalışmak zorundayız. Verimli çalışmayı kendi içimizde yapamıyorsak, bu mutlaka bir düzenlemeye tabi olarak belirlenecektir. Sistem bunu affetmez, sistem bu boşluğu götürmez. O yüzden sendikalarımızla bu iç verimliliğimizi arttırmamız lazım. Verimsizlik ile ilgili çalışmaları mutlaka giderebiliyor olmamız lazım. Ben 5 yıl genel müdürlüğünü yaptığım enerji dağıtım şirketlerinde ilk yaptırdığım anket ve çalışmalarda toplam 8 saatlik çalışma süresinde ortalama 2 saat 35 dakika çalışıldığını gördüm. İlk 3 yıl içerinde kendilerine 4 saatlik bir hedef tayin ettim. 4 saat çalışan kişi evine gidebilir dedik. Bunlar yaşanan gerçekler. Bizler gelişmekte olan Türkiye olarak mutlaka yeri gelecek 16-18 saat çalışabileceğiz. Bu değişimi iyi idare edebilmek adına bunu mutlaka yapmak lazım.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*