Home » DÜNYA » Brüksel’in göbeğinde metal direnişi

Brüksel’in göbeğinde metal direnişi

Dünyanın en büyük demir çelik şirketlerinden ArcelorMittal’in Belçika’daki fabrikasında bin 300 işçiyi işten çıkarması üzerine işçiler ayağa kalktı. Brüksel’deki başbakanlık ofisine yürümek isteyen işçiler ile polis arasında sert çatışmalar yaşandı

Dünyanın en büyük demir çelik şirketlerinden ArcelorMittal’in Belçika’daki fabrikalarında bin 300 işçinin işine son vereceğini açıklaması, işçileri ayağa kaldırdı. Günlerdir çeşitli basın açıklamaları ve yürüyüşlerle Brüksel’deki eylemin duyurusunu yapan metal işçileri, başkent Brüksel’deki başbakanlık ofisine yürümek istedi.

Yüzlerce öfkeli metal işçisinin kentin ana caddesini trafiğe keserek yaptıkları yürüyüşün önü bir süre sonra polis barikatıyla kesildi. Panzerler, köpekli polislerin yanı sıra tel örgülerin de kullanıldığı barikatların kendilerini yıldıramayacağını söyleyen işçiler barikatı aşmaya çalışınca polisten cop, biber gazı ve tazyikli suyla saldırı geldi.

Saldırıya kaldırım taşlarını kırarak yanıt veren işçiler ile polis arasında saatler süren çatışma yaşandı.

Grev tehdidi

Metal işçileri, işten çıkarmaların sonlanmaması halinde şirketin Avrupa’daki en büyük fabrikalarından birisi olan Liege’deki fabrikada direnişe geçeceklerini ve üretimi durduracaklarını açıkladı. Gelişigüzel işten çıkarılamayacaklarını söyleyen metal işçileri, hükümetin konuya derhal çözüm bulmasını talep etti.

 

belcika6

 

Hükümet geri adım attı

İşçilerin eylemlerinin hem kitleselleşmesi hem de militanlaşması karşısında Belçika Başbakanı Elio Di Rupo geri adım atmak zorunda kaldı. Daha önce ekonomik kriz nedeniyle işten çıkarmaların yaşanabileceğini belirten Di Rupo, işçilerin direnişi üzerine Latin Amerika gezisini iptal etti ve işçiler ile görüşme yapmak istediğini açıkladı.

ArcelorMittal, Avrupa’daki talep daralması ve ekonomik kriz nedeniyle yüzde 9 oranında daralma yaşadıklarını açıklamış, bu daralma üzerine toplu işten çıkarmalara gidileceğini ilan etmişti. Şirket, 2012’nin kasım ve aralık aylarında da Opel ve Ford’un fabrikalarını kapatmış ve binlerce işçinin işsiz kalmasına yol açmıştı.

Sendika.Org

belcika4

belcika3

Arcelor Mittal workers from the Liege site are sprayed by water canon during a demonstration outside Prime Minister Elio Di Rupo's office in Brussels

belcika1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*