Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Bozkır işçi kanına doymuyor: Kırıkkale’deki patlamada 4 işçi öldü

Bozkır işçi kanına doymuyor: Kırıkkale’deki patlamada 4 işçi öldü

Kırıkkale’in Yahşihan ilçesindeki askeri tesisteki TNT deposunda gece 00.43’te meydana gelen patlamada 4 işçi daha kapitalizme kurban verildi. Üç vardiya halinde çalışılan tesiste bina içerisindeki 4 işçiden önce 3’ünün sonra da birinin cesedine ulaşıldı.

10 askeri tesis, depo ve mühimmat fabrikasının bulunduğu Ankara ve Kırıkkale’de 1986’dan bu yana meydana gelen patlamalar can kaybıyla sonuçlandı. 18 Haziran 1986’da Yahşihan’daki askeri mühimmat deposunda aşırı sıcaktan dolayı gerçekleşen patlamada 19 işçi yaralandı. Aynı yıl MKE tesisinde meydana gelen patlamaya müdahale eden 7 itfaiye eri yanarak can verdi. 2,5 ton TNT’nin bulunduğu tesiste daha sonra da patlamalar meydana geldi. 3 Temmuz 1997’deki patlamada 3 kişi yaşamını yitirdi.

“Her şey mükemmel”di!
Kırıkkale’deki tesiste 2009 yılında bir basın turu düzenleyen Genelkurmay Başkanlığı, verdiği brifingde “her şey mükemmel” tablosu çizmişti. Tesisin uluslararası çevre standartlarına uyumlu olduğu anlatıldı. İşçilerin yanmaz kumaştan kıyafet giydiği tesis, patlamalarla sabıkalı bölgede gerçekleşen ikinci patlama ile 4 işçiye mezar edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*