Home » GENÇLİK » Boğaziçi’nde faşist zorbalığa karşı direniş sürüyor, dayanışmayla büyüyor

Boğaziçi’nde faşist zorbalığa karşı direniş sürüyor, dayanışmayla büyüyor

Boğaziçi Üniversitesinde, Üniversite ve bileşenlerine dünkü vahşi polis saldırısının ardından, direniş devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, bugün kayyum-CEO Melih Bulu’nun işgal ettiği rektörlük binası önünde, direniş nöbetini sürdürdü. Öğretim üyeleri, ellerinde (dün 159 öğrencinin gözaltına alınması ve işkence görmesine yönelik) “159” yazılı dövizler, ve “Melih Bulu istifa” sloganıyla rektörlüğün önüne yürüdüler. Ardından kayyumu protesto etmek için arkalarını dönerek direniş nöbetlerini tuttular. “Aşağı bakmıyoruz, Kabul etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz” pankartını açtılar.

Üniversitede toplu direniş nedeniyle haftalardır “rektör yardımcısı ve danışmanı” ataması yapamayan Melih Bulu’nun atadığı danışman da, üniversite konseyi ve bileşenlerinin Melih Bulu’yu tanımama kararına uygun olarak, bu atanmayı reddetti.

Boğaziçi öğrencileri de, gözaltı ve tutuklamaların, hiç bir zorbalığın direnişlerini ortadan kaldıramayacağını vurgulayan, direnişlerinin sürdüğünü belirten bir açıklama yayınladılar:

“Bütün saldırılara, hedef göstermelere, zora ve zorbalığa karşın hep aynı şeyi söyledik: Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz! Üniversitemizin kapısına kelepçe vurulması, evlerimizin gece yarısı basılması, hukuksuz bir şekilde yapılan gözaltı ve tutuklamalar bizleri yıldırmadı ve yıldıramayacak. Asla boyun eğmeyeceğiz. (…)

  • Gözaltına alınan ve tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.
  • Üniversitemizi abluka altına alan polis ordusu geri çekilmelidir.
  • Başta Melih Bulu olmak üzere tüm kayyum rektörler derhal istifa etmelidir. 
  • Rektörlük seçimleri üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla yapılmalıdır.”

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyeleri de, Boğaziçi’ne yapılan zorbaca saldırılıyı kınayan ve Boğaziçi Üniversitesi bileşenleriyle dayanışmalarını gösteren bir toplu açıklama yaptılar:

Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör atanmasına karşı gelişen ve demokratik özerk üniversite taleplerini yükselten harekete yönelik saldırıyı ülkemizin geleceğine yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Bunun uzunca süredir üniversiteleri bir emir komuta zinciri halkası haline getirme çabasının parçası olduğunu düşünüyoruz.

Bir üniversiteyi üniversite yapan, ne öğretim üyesi sayısı, ne öğrenci sayısı, ne de başka bir nicel kriterdir. Bugün dünyanın en saygın üniversitelerinin ortak özelliği özerk bir işleyişe sahip olmaları ve akademik özgürlüğe sınır koymamalarıdır. Bu atamaya karşı Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin, akademisyeniyle, öğrencisiyle, mezunuyla, idari personeliyle sergilediği kolektif direniş üniversite idealini ve demokrasiyi savunmak içindir.

Bilimsel özgürlük için şart olan özerk üniversite mücadelelerinde; öğrencilerin ve meslektaşlarımızın yanındayız. Gözaltındaki ve tutuklanmış öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, üniversitelere dönük polis müdahalesinin sonlandırılmasını ve rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesini talep ediyoruz.

Bugün Boğaziçi’ne yapılan faşist devlet saldırısını ve yığınsal gözaltı ve işkenceyi protesto eden, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere, Boğaziçi direnişiyle dayanışmayı büyüten çok sayıda eylem yapılacak.

İl il eylem çağrıları:

İstanbul:

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri polis şiddetini, kayyum Melih Bulu’yu, gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek için saat 18.00‘a Kadıköy rıhtıma çağrı yaptı.

Ankara:

Üniversite öğrencilerinin çağrısıyla kent muhalefeti saat 14.00‘da Çankaya Belediyesi önünde buluşacak.

İzmir:

İzmir muhalefeti saat 17.30‘da Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde buluşuyor.

Mersin:

Mersinliler saat 18.00‘da Özgecan Aslan Meydanı‘nda buluşuyor.

Tarsus‘ta da saat 18.00‘da Yarenlik Alanı Saat Kulesi önünde buluşulacak.

Adana: 

Adanalılar saat 16.00‘da Duygu Kafe Gençlik Meydanı‘nda buluşuyor.

Antalya:

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri saat 12.00‘da Attalos Heykeli önünde buluşacak.

Eskişehir:

Eskişehir muhalefeti, saat 17.00‘da Adalar Migros önünde buluşacak.

Edirne:

Trakya Öğrenci Kolektifi, saat 19.30‘da Saraçlar Caddesi PTT önüne çağrı yaptı.

Hatay: 

Antakyalılar saat 15.00‘da Köprübaşı‘nda buluşuyor.

Bursa:

Bursalılar 18.00‘da Fomara Meydanı‘nda buluşuyor.

Samsun:

Eğitim-Sen’in çağrısıyla saat 17.00‘da Süleymaniye Geçidi‘nde basın açıklaması yapılacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*