Home » GENÇLİK » Boğaziçi direnişi Kadıköy ve her yerde!

Boğaziçi direnişi Kadıköy ve her yerde!

Boğaziçi direnişi ve eylemli dayanışmalar, çok sayıda ilde, yasaklar, engellemeler, polis ablukası ve saldırı-gözaltılara karşın devam ediyor.

İstanbul’da Kadıköy Rıhtım’a yapılan eylem çağrısı üzerine, İstanbul Valiliği ve Kadıköy Kaymakamlığı Kadıköy’de her türlü eylem ve toplantıyı yasakladı. Kadıköy vapur ve otobüslerine öğrenciler alınmadı. Polis öğle saatlerinden itibaren tüm Kadıköy ve giriş yollarını ablukaya alarak, toplu girişleri engellemeye çalıştı. Boğaziçi ve diğer üniversitelerin önlerinden, Kadıköy’e giden otobüs duraklarından da epey gözaltı yaşandı.

Buna karşın öğleden sonra, çok sayıda öğrenci ve dayanışmacı Kadıköy’e girip, bazan 20-30 kişilik, bazan 100 kişilik gruplar halinde toplanmayı başardı. Polis saldırısı karşısında da sloganlarla direnildi. Sayısız gözaltına karşın Kadıköy Rıhtım meydanı ve yakın yerlerde çok sayıda fiili eylem gerçekleşti.

Rıhtım meydanına giremeyenler de Kadıköy sokaklarında, çok sayıda fiili yürüyüş, gösteri, forum gerçekleştirdi. İrili ufaklı gösteri ve toplantılarının en büyükleri Kadıköy Migros, Eğitim-Sen önü ve Yeldeğirmeni’nde gerçekleşti. Sloganlı yürüyüş yapanlar, bir dizi noktada polisle karşı karşıya gelip polis barikatlarını aşmayı başardılar, yer yer toplanıp sokak forum ve konuşmaları yaptılar. Polis her birine çok geçmeden saldırdı, sokak aralarına dağılan kitleler, çok geçmeden yine Kadıköy sokaklarında toplanıp eylemlerini sürdürdüler.

Tüm yasak, engelleme, polis ablukası ve saldırılarına karşın, Kadıköy’de eyleme gelen ve eylem yapan kitlelerin toplam sayısı, Kadıköy Rıhtımında daha önce yapılmış Boğaziçi Dayanışması eyleminin (yaklaşık 5 bin kişi) altında değildi.

Toplam gözaltı sayısı en az birkaç yüz kişi. Polisin gözaltı histerisi o boyutta ki, Kadıköy’de bazan resmi polisler sivil polisleri gözaltına alındılar. Bu arada eylemlerle ilgisi olmayan, Kadıköy’de başka vesileyle bulunan bir çok kişi de gözaltına alındı. Yine polis zorbalığı ve yasaklarına tepki gösteren, öğrencileri alkışlayan Kadıköy sakinlerinden bazıları da gözaltına alındı.

Ankara, İzmir, Eskişehir, Mersin, Giresun ve bir çok başka ilde de, yasak ve saldırılara karşın Boğaziçi ile dayanışma eylemleri yapıldı. Bir çoğuna polis daha toplanmaya başlamadan saldırdı, ancak Kadıköy’dekine benzer fiili eylemler gerçekleşti.

Protestolar, Boğaziçi öğrencilerinin çağrısıyla, akşam 21.00’de balkonlardan ve camlardan, Latin tarzı tencere tava çalma protestosuyla devam edecek.

Önemli bir gelişme, Boğaziçi direnişinin simgesi haline gelen #AşağıyaBakmayacağız hashtagin sosyal medyada top trend topic olması, milyonlarca kişinin üniversitedeki kayyum atamasını, polis zorbalığını, gözaltı ve tutuklamaları, eylem yasaklarını gayrı-meşru, bunlara karşı eylemleri ise meşru ve haklı olarak görmesidir.

Boğaziçi direnişi sürüyor, ve ilerleyen süreçte, Türkiye’de mücadelenin yeniden yeniden yükselişe geçmesinin ve bir şeylerin mücadeleyle değişmeye başlamasının tarihsel simgelerinden biri olarak anılacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*