Home » DİRENİŞ ÇADIRI » BMC işçileri yarın Ankara ve İstanbul’da olacaklar

BMC işçileri yarın Ankara ve İstanbul’da olacaklar

10 aydır maaş alamadıkları için, İzmir’den iki grup halinde Ankara ve İstanbul’a otobüslerle giden BMC işçilerinin Ankara kolu Eskişehir’e ulaştı.

Kente polislerin eşliğinde giren işçiler, Türk-İş Eskişehir Bölge Temsilcisi Necat Kılıç, Türk Metal Sendikası Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı Erkut Kılıç ve diğer sendika yöneticileri ile üyeleri tarafından çiçeklerle karşılandı.

Grup, daha sonra Eti Caddesi’ni takiben Yenibağlar Mahallesi Türkaslan Sokak’taki Türk Metal Sendikası Şube binası önüne kadar yürüdü.

Burada basın açıklaması yapan Türk Metal Sendikası İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Halil İbrahim Tosun, şöyle konuştu:

“Son 10 aydan beri maaşlarımızı alamıyoruz. Fabrikada defalarca eylem yapmamıza rağmen sesimizi işverene duyuramadık. Pazartesi günü almış olduğumuz karar neticesinde İzmir’den ayrılarak Manisa’da, ertesi gün Uşak’ta, ertesi gün Afyonkarahisar’da geceledik. Bugün de Eskişehir’de misafir olacağız. Yarın da Ankara’ya hareket edeceğiz. Bizi bu hallere düşüren, alın terimizin karşılığını vermeyen patronumuzu kamuoyuna şikayet ediyoruz. Ölmek var, dönmek yok, sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

İstanbul’a hareket eden BMC işçileri de Kocaeli’ye ulaştı.

Otobüslerle çıktıkları İstanbul yolculuğunda Kocaeli’ye ulaşan işçiler ve Türk Metal Sendikası üyelerini, Gölcük ilçesinde, Türk Metal Sendikası Gölcük Şubesi yönetimi ve üyeleri karşıladı.

İşçiler adına konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, haklarını almak için yola çıktıklarını belirterek, yolculuk boyunca sendika yöneticileri ve üyelerinden destek gördüklerini kaydetti.

“Yürüyüşümüz İstanbul’a kadar devam edecektir. Bizim bu eylemimiz, hakkımızı alana kadar yolumuzdan dönmeyeceğimizi açıkça gösteriyor” diyen Yıldırım, “Bizim bu eylemimizin en büyük nedeni BMC işçisi olan arkadaşlarımızın 10 aydan beri düzensiz maaş almaya başlamasıdır” ifadesini kullandı.

Yıldırım, iş verenin kendilerine kriz ortamında olduğunu iletmesi üzerine, iş verene gereken toleransı gösterdiklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Gösterilen bu toleransın iş veren tarafından kötüye kullanıldığını bizler anladık. Aylık ödemelerde yaklaşık 500 lira ödemelerin yapılması üyelerimizi mağdur etti. Bu mağduriyetin giderilmesi için bizler gerekli paylaşımları yansıttık. Fakat yetkililer aldırış etmeden sürekli bizleri oyalamaya başladılar.”

Sabah Anadolu yakasında bulunan Türk Metal şubesinde kahvaltı yapacak olan işçiler öğle yemeğinin ardından Levenyt’te bulunan Yapı Kredi Kulelerinin önüne hareket edecek. İşçiler “hakkımızı alana dek burada olacağız” diyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*