Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Binlerce direnişçi Fadime Ayvalıtaş’ı uğurladı

Binlerce direnişçi Fadime Ayvalıtaş’ı uğurladı

Haziran İsyanı’nın ilk kaybı Mehmet Ayvalıtaş’ın yattığı Çekmeköy Mezarlığı’nda binlerce direnişçi Fadime Ayvalıtaş’ı toprağa verdi

Kalp krizi geçirerek Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Fadime Ayvalıtaş dün (13 Aralık) hayatını kaybetti. Pir Sultan Abdal Cemevi’nde bir araya gelen binlerce direnişçi Fadime Ayvalıtaş’ı uğurlamak için hazır bulunuyordu. Ethem Sarısülük ve Ali İsmail Korkmaz’ın aileleri de cenazede hazır bulundu.

Kadınlar Cemevi’nin morgundan omuzlarında taşıdıkları Fadime Ayvalıtaş’ı, cenaze namazı kılındıktan sonra da yine omuzlarında cenaze arabasına bindirdiler. Cemevi’nin ardından evinin önüne getirilen Fadime’nin, cenaze arabasının etrafından da bir an olsun ayrılmadılar.

Cemevi’nden 1 Mayıs Mahallesi’nde yaşadıkları eve gidene kadar sloganlarla yürüyen direnişçiler, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Fadime Ana ölümsüzdür” sloganları attılar. Yürüyüş sırasında Mehmet’in öldürüldüğü yerde saygı duruşunda bulunan direnişçiler, buraya karanfiller bıraktılar.

Forumlardan, kitle örgütlerinden, partilerden, sendikalardan gelen binlerce direnişçi Cemevi’ni ve bahçesini doldurdu. Cemevi bahçesinde kılınan cenaze namazını ardından evine götürülerek helallik alındı. Evin önünden Çekmeköy Mezarlığı’na götürülen Fadime, oğlu Mehmet Ayvalıtaş’ın yanına defnedildi.

Sendika.Org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*