Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Beyaz yakalı işçiler: Bağlantıyı Kes!

Beyaz yakalı işçiler: Bağlantıyı Kes!

Beyaz yakalı işçiler örgütlenme arayışı içerisinde. Plaza Eylem Platformu beyaz yakalı işçilerin ilk görünür hale geldikleri örgütlenmelerden biriydi. Bugünse beyaz yakalıların farklı farklı dinamik ve sorunlar temelinde bir araya geliş çabaları artarak sürüyor. Bunlardan biri de Bağlantıyı Kes Hareketi.

Bağlantıyı Kes Hareketi’ni örgütlemeyi hedefleyen beyaz yakalı işçiler, www.baglantiyikes.org sitesinde Biz kimiz? sorusunu şöyle yanıtlayarak örgütlenme çağrısında bulunuyorlar:

“Biz finans, bankacılık, bilişim, teknoloji, sağlık vb. farklı sektörlerde çalışan birçok farklı meslekten beyaz yakalılarız. Beyaz yakalı büro ve plaza çalışanları olarak, çalışma düzenimiz ve çalışma sorunlarımız bizi bir araya getiren şey oldu.
Bir araya gelişlerimizde, sohbetlerimizde çalışma hayatıyla ilgili en büyük sorunlarımızdan birinin aşırı çalışma olduğunda hem fikirdik. En kötüsü iş saatleri dışında sürekli bilgisayar ya da akıllı telefon aracılığıyla çalışmaya devam etmek zorunda olmamızdı. Elbette beyaz yakalıların birçok sorunu vardı. Ama farklı sektörlerden ve farklı mesleklerden beyaz yakalıları bir araya getiren en önemli ortak sorunun sürekli işle bağlantıda olmak ve uzun çalışma saatleri olduğu konusunda ortaklaştık.
Uzun çalışma saatlerine karşı mücadele etmek için bağlantıyı kesme hakkımızı savunmaya karar verdik ve bağlantıyı kes hareketi olarak bir araya geldik. Gezi ve Haziran günleri bizleri güçlendirdi. Mücadele ve dayanışma kültürümüzü zenginleştirdi. Şimdi artık daha fazla kişiye ulaşma ve derdimizi anlatma zamanı geldi…”

Bağlantıyı Kes Hareketi’ni örgütlemeyi hedefleyen beyaz yakalı işçilerin Bağlantıyı Kesme Hakkı’nı savundukları açıklamaları şöyle:

“Hiç durmadan çalışmak… Haftanın önemli bir bölümünde işten geç çıkmak, işte sabahlamak… Evde çalışmak… Kafede çalışmak… Yolda çalışmak… Mutlu günler, mutlu bir yaşam, mutlu dinlenmeler için vakit yok. Hiç durmadan çalışmak; kendimize ve sevdiklerimize ayırmak istediğimiz zamanı çalışarak geçirmek.
“Bitmeyen işler, tamamlanmayan projeler… Cevaplanması gereken mailler, yetişmesi gerekenler…” derken kendimizi evde, kafede, aile toplantısında, arkadaş sohbetinde çalışırken buluyoruz. Hafta sonları gelen bir telefonla ‘şuna bir bakabilir misin’, cuma günü mesainin son saatinda ‘şunu hızlıca halledebilir miyiz’ maili ile kendimizi bilgisayar başında çalışırken buluyoruz.

Beyaz yakalıların mavi yakalılara göre çalışma saatleri daha düzenli görünmesine rağmen biz beyaz yakalılar mesai sonrası bağlantıyı sürdürerek çalışmaya devam ediyoruz. İletişim teknolojileri angarya ve karşılıksız çalışmayı, esnek ve belirsiz çalışma saatlerini de beraberinde getiriyor. Gece-gündüz, yemek yerken, dost sohbetinde, konserde, sinemada, kar ve sömürü mekanizmalarının dışında kendimize ve sevdiklerimize ayırmamız gereken zamanda mail, mesaj ve çağrılarla çalışmaya zorlanıyoruz. Görünür bir zorunluluk olmasa bile bağlantıyı sürdürmek işin gereği ya da bir sorumluluk halini alıyor.
Zorunlu çalışmanın karşılığında ne ek mesai ücreti ne de tatil hakkımız var. Yüzlerce, binlerce beyaz yakalı olarak bankacılık, iletişim teknolojileri, ticaret, ilaç, mühendislik gibi birçok farklı sektörde bağlantıyı sürdürerek iş saatleri dışında angarya çalışıyoruz. Biraraya getirildiğinde büyük bir değer yaratan karşılıksız fazla çalışma ile görünmez bir sömürü mekanizmasının içerisinde büyük bir değer yaratıyoruz.
Artık bu görünmez angarya düzeninden kurtulmak istiyoruz. Biz beyaz yakalılar Bağlantıyı kesme hakkımızı istiyoruz. İş saatleri dışında akıllı telefonla ya da bilgisayarla bağlanarak fazla mesai yapmak istemiyoruz.
Beyaz yakalı bağlantıyı kesme hakkını kullan! İşle bağlantıyı kes! Diz üstü bilgisayarı iş yerinde bırak! İşle ilgili mailleri ve çağrıları cevaplama! İşle bağlantıyı kes!
Kendin için
Sevdiklerin için
Mutlu dinlenmeler için,
Yaşam için,
Bağlantıyı Kesme Hakkını Savun!”

bkz. www.baglantiyikes.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*