Home » DÜNYA » Berlin’de 1Mayıs

Berlin’de 1Mayıs

Bu yıl Berlin’de 1 Mayıs, Sendikalar Konfedasyonu ve geleneksel Devrimci 1 Mayıs Platformu tarafından yapılan çağrı ile iki ayrı bölgede yapıldı.

Sabah Sendikalar,Hackesche Markt alanında toplandı.Yürüyüş toplanma alanı olan Brandenburg Tor meydanında DGB başkanı ve sendika yöneticilerinin yaptığı konuşmalar sonrası öğlen saatlerinde dağıldı. 1 Mayısta, esnek çalışma,sosyal yıkım,işsizlik,yoksulluk,savaş,kriz,göçmen politikaları,TTIP,CETA ve tarif sözleşmelerinde doğan tıkanma ve daha etkili grevlerin örgütlenmesi talep ve politikaları,konuşma,pankart ve bildirilerin temel konularıydı.
Devrimci 1 Mayis Platformu.´´Savaş ve Kapitalizme karşı,sosyal bir dünya devrimi için sınırsız mücadele!´´ sloganı ile 1 Mayısa çağrı yaptı.Devrimci 1 Mayıs Platformu bu yıl uzun bir aradan sonra fiili bir eylem yaptı.Eylemler her zaman devletin dayattığı toplanma alanı ve yürüyüş güzergahı içinde yapılıyorken bu yıl Platformun belirlediği yer ve güzergahta fiilen yapıldı.Bu kararın bir başka önemi de 1 Mayısı,sınıfsal mücadele özünü libaralize eden ve alternatif olarak devlet desteği ile önü açılan, karnaval havasında geçen ´´Myfest´´ alanın eylem alanı olarak yeniden kazanılmasıydı.Bu yönüyle Platform Myfest´´e yer alan pek çok organizasyon grubunu Devrimci 1 Mayıs eyleminin anlamı ve önemi konusunda tekrar bilgilendirdi ve desteklerini istedi.Bu yönüyle de kısmen etkili oldu.Bazı Rock Grupları ve oldukça hareketli ve uğrak mekanı olan Cafe ler Myfest organizasyonunu boykot ettiklerini ´´bu kapitalist eğlence kültürüne alet olmayacağız!!´´ yazılı açıklamalarını yaptılar.

Devrimci 1 Mayıs eylemine yaklaşık 30 bin kişi katıldı.Savaş,kriz,kapital,ulus,devlet,ırkçılık karşıtlığı,devrim,sosyalizm ve internasyonal dayanışma talep ve hedefi slogan, döviz ve pankartların içeriğini oluşturdu.

Bizler de ´´sınıfa karşı sınıf,kapitalizme karşı sosyalizm´´! Pankartı ve DP bayraklarımızla eylemde yerimizi aldık.Yürüyüş boyunca ve yürüyüş sonunda gece geç saatlere kadar gruplar halinde polisle çatışmalar sürdü.Bir çok eylemci gözaltına alındı ve yaralandı.

Berlin Devrimci Proletarya

1-Mai-Berlin-2

1-Mai-Berlin-3

1-Mai-Berlin-4

1-Mai-Berlin-5

1-Mai-Berlin-6

Sendika-1-Mayisi-2016-1024x682

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*