Home » DÜNYA » Berlin Ahmet Atakan için yürüdü

Berlin Ahmet Atakan için yürüdü

Dün Berlin/Kreuzberg´de Türkiye’de devam eden kitle direniş ve eylemlerine yapilan devlet terörünü teşhir etmek, direnenlere destek ve dayanışmamızı göstermek, Ahmet Atakan’ı anmak amacıyla yaklaşık 500 kişinin katıldığı bir eylem yaptık. Eylem çağrımızı HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ ENTERNASYONAL İNSİYATİF/ BERLİN olarak yaptık.

Eylemde önce Ahmet Atakan için saygı duruşu yapıldı. Daha sonra İnisiyatif adına Kamber Erkoç bir konuşma yaptı. Konuşmada, “Türkiye devleti aylardır sokaklarda haklı bir mücadele veren insanlarımıza genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk demeden vahşice saldırıyor. 6 gencimizi katlettiler, pek çok insanı sakat ettiler, onlarcasını tutukladılar ve sayısız yaralı var. Tüm bunlar yetmiyor, ODTÜ’lü gençlerimize saldırıyor, geleceklerini ve aydınlık günlerimizi karartmaya çalışıyorlar. ODTÜ yalnız değildir. Kalbimiz ve mücadelemizle onlarlayız. Tuzluçayır’da gerici ve muhafazakar bir asimilasyon politikasıyla insanların inanç özgürlüklerini kendi tekelleri altına almaya, inançları kullanarak halkları birbirine kırdırmaya çalışıyorlar. Hatay’da da bize bunu yapmaya çalışıyorlar ama bizler bu Osmanlı oyununa gelmeyeceğiz ve gelmiyoruz. Bizler halklar arasinda Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Ermeni, Asuri, Süryani demeden bugüne kadar kardeşçe yaşadığımız gibi, bundan sonra da birlikteliğimizi parçalamalarına asla izin vermeyeceğiz. Bugün dünya emperyalistleri türlü türlü yalanlarla bir savaş hazırlığı içindeler. Bu kan emicilerin Suriye halklarına saldırmalarina izin vermeyeceğiz. Alman devletine sesleniyorum. Silah satışını derhal durdurun. Bu savaşa alet olmayın. Yoksa bundan sonra karşınızda biz olacağız. Bu barbarlık düzeninizi başınıza yıkacağız” dedi.

Kitledeki öfke ve tepki bir basın açıklamasıyla dinmedi. Planladığımız eylemi bitirdiğimiz açıklamasına rağmen hiçbirimizin öfkesi dinmemişti ve spontan bir yürüyüşe başladık. Polisin derhal barikat kurması ve yürüyüşü engellemesi kitleyi daha da öfkelendirdi. Bir yandan polisle pazarlık sürerken bir yandan polis barikatını aşmaya çalıştık. 20 dakika süren pazarlık-arbede süreci sonrasında polis geri cekildi ve yürüyüşümüze devam ettik. Yürüyüş boyunca devlet terörünü, baskı,şiddet ve katliamları teşhir eden konuşmalar yapıldı. “Katil devlet hesap verecek!”, “Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz!”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Susma sustukça sıra sana gelecek!”, “Her yer Taksim her yer direniş!”, “Diren ODTÜ Berlin seninle!” sloganları atıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*