Home » DİRENİŞ ÇADIRI » BELTAŞ İşçisinden Grev Kararı

BELTAŞ İşçisinden Grev Kararı

Beşiktaş Belediyesine bağlı çalışan BELTAŞ işçileri grev kararı aldı. Bir süredir Belediye binası önünde eylem yapan işçilerin iş fesih bildirimleri belediye tarafından işçilere yollanmıştı.

DİSK Genel-İş üyesi BELTAŞ işçileri, iş fesih bildirimlerinin geri çekilmesi ve toplu sözleşme haklarını kullanmak için direnişlerini sürdürme kararı alarak direnişlerini greve çevirdiler.

Toplu iş sözleşmesinin bir sonuca bağlanmaması sonrasında işçiler böyle bir karar aldıklarını ve kararlı olduklarını belirttiler. Dün gece grev için kurulan çadıra polis ve zabıta saldırmıştı.

Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı BELTAŞ işçileri, bugün gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla grevlerini duyurdu. Beşiktaş Belediyesi önünde basın açıklaması yapan işçiler, “BELTAŞ işçisi köle değildir!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Taşerona köle olmayacağız!” ve “Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganlarını attılar.

Basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, sendikalarına üye 239 işçinin toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken iş akitlerinin feshedileceğine dair tebliğler aldığını söyledi. Tebliğlerde ihale sürecinin Eylül ayında biteceği gerekçesi gösterildiğini ifade eden Beko, “Bu tebliğ üzerine defalarca yapmış olduğumuz öneri ve uyarılarımız, belediyenin uzlaşmaz tavrı ve anlaşmaya yanaşmayan tutumuna çarptı. İşçi kardeşlerimiz zorunlu olarak belediye önünde demokratik ve meşru bir çadırlı direniş eylemi başlattılar.” dedi.

İşçilerin insan onuruna yaraşır bir ücretle çalışmak istediğine dikkat çeken Beko, Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalamak istediklerini, öncelikli taleplerinin ise iş fesih bildirimlerinin geri çekilmesi ve başka bir firmaya geçmeden BELTAŞ işçisi olarak çalışmaya devam etmek olduğunu belirtti.

Beko açıklamasının devamında taşeron uygulamasını teşhir ederek belediyenin bir an önce işçilerin haklarını vermesi gerektiğini ve işçilerin yanında olacaklarını söyledi.

Açıklama direnişteki işçilerin attıkları sloganlar ile son buldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*