Home » İŞÇİ SINIFI » BELTAŞ işçileri kazandı

BELTAŞ işçileri kazandı

BELTAŞ işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı. İstanbul Beşiktaş Belediyesi’nin BELTAŞ taşeronunda çalışan, Genel-İş Sendikası’na üye olan işçiler, iş akitlerinin feshedilmesi üzerine, 29 Aralık’ta Beşiktaş Belediyesi önünde direnişe geçmişlerdi. Direnişin 5. gününde belediye, işten atılan 135 işçinin sendikalı olarak işe alınacağını açıkladı. İşçiler 9 Ocak’ta yeniden işe başlayacaklar.

Maltepe Belediyesi’nde işten çıkarılan 16 işçinin direnişi ise 21 Aralık’tan bu yana sürüyor. Önceki gün CHP Maltepe İlçe Başkanlığı’na yürüyerek CHP’nin işçi düşmanı tutumunu protesto eden işçiler, bugün de CHP İl Başkanlığı’na yürüyecekler. İşçilerin talepleri şöyle:
-Atılan işçiler işe geri alınsın.
-İşten atılmalara son verilsin, İş güvencesi sağlansın.
– Güvencesiz çalışmaya ve taşeron uygulamasına son verilmeli, meclis bünyesindeki siyasi partiler bu sorunun çözümünde önerge versin.
-Taşeron işçilerin insanca yaşamaya dahi yetmeyen maaşları, belediyede aynı işi yapan kadrolu ve sendikalı işçilerin maaşlarına ve diğer ek sosyal haklarına eşitlensin.
-Gerçekte tüm işçilerin alımına ve çıkarılmasına karar veren, üst işveren Maltepe Belediyesi’dir. Tüm taşeron işçiler belirsiz iş sözleşmesiyle çalıştırılsın ve aynı zamanda kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesi Maltepe Belediyesi’nin güvencesine alınsın.
-Belediyede taşeron işçilerle aynı işi yapan kadrolu ve sendikalı işçilerin çalışma saatleri gibi taşeron işçilerin de çalışma saatleri 40 saate indirilsin ve Cumartesi günü çalışmasına derhal son verilsin.
-Cumartesi günü çalışmasına devam edilirse, bu çalışmalar 4857 Sayılı Kanun gereğince de fazla mesai ücreti olarak taşeron işçilere ödensin.
-Belediyede taşeron işçilerle aynı işi yapan kadrolu ve sendikalı işçilerin almış oldukları sosyal yardımlar gibi taşeron işçilerine de tüm sosyal yardımlar (ikramiye, aile, çocuk, yakacak ve giyim yardımı) yapılsın.
-Tüm taşeron işçilere sendikal örgütlenme hakkı verilsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*